Dünya

15 milyon insan yerinden edildi

IDMC’nin raporuna göre, 2020’nin birincil yarısında ekstrem hava olayları, zorlama ve çatışma sebebiyle 15 milyon insan yerinden edildi. Uzmanlar bu sayının ilerleyen aylarda artacağına uyarı çekiyor.

15 milyon insan yerinden edildi

HABER MERKEZİ

İsviçre merkezli Ülke İçinde Yerinden Edilme İzleme Merkezi (IDMC) kadar açıklanan yeni bir rapora kadar bu yılın ilk altı ayında milyonlarca insan çatışma, kuvvet ve fazla hava olayları sebebiyle yerlerinden edildi. 2020’nin birincil altı ayında ekstrem hava olayları, çekirge istilası, baskı ve çatışma nedeniyle yerinden edilen insanların sayısı 15 milyona ulaştı. Bu sayının ilerleyen aylarda artması bekleniyor.

IDMC’nin araştırmasına göre ocak ve haziran ayları arasında 120’den pozitif ülkede, ülke içerisinde, takriben 15 milyon kişinin yerinden edildiği kaydedildi. Rapora göre kasırga, su baskını, orman yangınları ve çekirge istilası 9,8 milyon yer değiştirmenin büyük çoğunluğunu oluşturuyor.

IDMC’ye göre, ilk önce Suriye almak üzere, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Burkina Faso’daki çatışma ve baskı 4,8 milyon insanın yerinden edilmesine yol açtı.

Raporda, 2019’un sonunda tahmini olarak 50,8 milyon kişinin ülke içinde yerinden edilmiş ahali olarak yaşadığını belirtiliyor ve ilerleyen aylarda da milyonlarca insanın daha yerinden edileceği konusunda uyarıda bulunuluyor.

SAĞLIK HİZMETİNE ULAŞIM ZORLAMA

IDMC direktörü Alexandra Bilak, “Yılın birincil altı ayında kaydedilen hayret verici rakamlar, dünya çapındaki yerinden edilme krizlerinin sürekli değişkenliğinin kanıtı niteliğinde. Covid-19 salgını sıhhat hizmetlerine erişimin düşmesine neden olurken, yerlerinden edilmiş topluluklar için hesaplı zorlukları ve korunamama risklerini arttırdı” dedi.

ÇATIŞMA VE ŞİDDET

IDMC, çatışma ve baskı nedeniyle, başta Afrika ve Ortadoğu elde etmek üzere 4,8 milyon kişinin ülke içinde yerinden edildiğini ve 2019’un ilk yarısına kıyasla bu sayının bir milyon daha fazla olduğunu saptama etti. Rapora göre, Suriye ordusunun yılın ilk üç ayında İdlib’de yenilenen faaliyeti, 2011’de savaşın patlak vermesinden bu yanlamasına ülkedeki en manâlı yerinden edilmeyi tetikledi ve rapora göre, haziran ayı sonunda takriben 1 buçuk milyon kişi yerinden edildi. Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde 1,4 milyon yerinden edilmiş birey kaydedildi. Kabahat çeteleri, cihatçılar ve yerel milisler arasındaki çatışmanın ulusun çoğunu krize sürüklediği Burkina Faso’da ise 419 bin kişinin daha yerinden edildiği kaydedildi.

IDMC, yalnızca sayılarla, Cyclone Amphan’ın 2020’nin ilk yarısındaki en büyük tek yer değişim olayından sorumlu olduğunu ve Hindistan ve Bangladeş’te 3,3 milyon evvelden tahliyeyi tetiklediğini buldu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu