Ekonomi

2 çocuk annesi, mikrokrediyle kendi işini kurdu

NEVŞEHİR’de evli ve 2 çocuk annesi Nigar Özata, Nevşehir İl Özel İdaresi’nden aldığı 5 bin liralık destekle kendi işini kurup ekmek üretiyor. Ürettiği ekmekleri köy meydanında satan Özata, “Minimum ücretli bir kişinin aldığı maaşı fazla gizli kazanabiliyorum” dedi.

Nevşehir’in Ürgüp ilçesinin Bahçeli köyünde yaşayan Nigar Özata, yaklaşık 3 ay önce kendi işini düzenlemek nedeniyle mikrokredi desteği karşılayan İl Özel İdaresi’ne başvurdu. Başvurusu kabul edilen Özat, aldığı 5 bin liralık desteğin bir kısmı ile evinin avlusuna ekmek yapmak için tandır kurdu. Burada ekmeK üreten Özata, haftanın belirtilmiş günlerinde bu ekmekleri köy meydanında satıyor.

Özata, ekmek üretimine 40 gün önce başladığını belirterek, “Mikrokrediden adet edinmek için gerekli başvurumu yaptım ve 5 bin lira kredi aldım. Bununla evimin avlusuna bir tandır yaptırdım. Haftada 3 gün elde etmek üzere 150’ye yakın tandır ekmeği yapıp bunu eşimin aracıyla köy meydanında satıyorum. Tanesini 5 liradan satışa sunuyorum ve köylüler kısa zamanda tüketiyorlar” dedi.’ASGARİ ÜCRETLİNİN ALDIĞI MAAŞI ÇOK BAKIMLI ELDE EDİYORUM’

Kendi tarlasından elde ettiği buğdayı kullandığını kaydeden Özata, “Bu ekmekte her şey organik. 450 grama yakın olan tandır ekmeği derin dondurucuda 3 ay da kalsa birincil tazeliğini koruyor. Normalde de 3 gün tazeliğini kuşkusuz kaybetmiyor. Ayda da en düşük ücretli bir kişinin aldığı maaşı fazla gizli elde edebiliyorum. Ben tandırı kurduktan sonradan köyümüzde en az 10 kadın daha evlerinde uygun alanlara tandır yaptı ve köyümüzde de tandır ekmek geleneği her tarafta başladı. Bu çalışmada öncü olduğum için de hem büyük bir sevinç duyuyorum” ifadelerini kullandı.

2 çocuk annesi, mikrokrediyle kendi işini kurdu2 çocuk annesi, mikrokrediyle kendi işini kurdu2 çocuk annesi, mikrokrediyle kendi işini kurdu2 çocuk annesi, mikrokrediyle kendi işini kurdu2 çocuk annesi, mikrokrediyle kendi işini kurdu

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ahmet KORKMAZER

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu