Gündem

2 Kilometre Geri Geri Kullandı: Ankara’da Freni Patlayan Kahraman Şoför Faciayı Önledi


Ankara’da freni boşalan kamyon yürekleri ağza getirdi. 61 yaşındaki kamyon sürücüsü Kasım Aymergen, dikiz aynasından kontrol ederek, 2 kilometre kimseye çarpmadan aracını kontrol etti ve durdurmayı başardı. 

Bir aracın çarptığı kamyonun, aldığı hasarla freni patladı

s-e0a68fe2046d4356fdcc34c90d7a8db93301d4
Ankara’nın Pursaklar ilçesi Özal Bulvarı’nda dün meydana gelen kazada, plakası ve sürücüsü belirsiz otomobil, Kasım Aymergen yönetimindeki kamyonun hava tüpüne çarptı.Aldığı hasarla freni boşalan kamyon, sürücüsünün kontrolünden çıkarak geriye doğru gitmeye başladı. Sürücü Aymergen de diğer araçlara çarpmamak için aynalarını kontrol ederek manevralar yapmaya başladı.Hızı 80 kilometreye kadar ulaşan kamyon, 2 kilometre gittikten sonra durdu.

O anlar başka bir sürücü tarafından böyle kaydedildi

O anlar başka bir sürücü tarafından böyle kaydedildi O anlar başka bir sürücü tarafından böyle kaydedildi 5f8059defd47778522ff3a43.jpg

‘Kimseye zarar vermediğim için oturdum ağladım’

s-ba98518b6d0908666e6db200f322e6dc750ea2
Kasım Aymergen, olayın ardından şunları söyledi:

“Evet aracım zarar gördü; ama ben başka bir insana zarar vermeden bu işi atlattım. Oturdum orada ağladım. Vatandaşın biri geldi, ‘Yahu sende bir şey yok, niye ağlıyorsun?’ dedi. Dedim ki; ‘Kardeşim ben sevinçten ağlıyorum, başka bir vatandaşa zarar vermediğim için.’ O süratle kalabalığın içine dalsaydım, Allah göstermesin aklıma bile getirmek istemiyorum” diye konuştu. Aymergen, kamyonunda tahmini 60- 70 bin liralık bir hasar oluştuğunu kaydederek, “Dönüp de araca bakmadım; ama bakan arkadaşlarım, 60- 70 bin lira bir hasar olduğunu söyledi. Ben kimsenin malına canına kast etmeden atlattığım için sevinçliyim. Neticede biz kazandık, yine biz yaparız onu inşallah. Ben 1979’da ehliyet aldım, o gün bugündür araç kullanıyorum. İlk kazam oluyor; ama çok üzgünüm. Geçmiş olsun diyorum, kendime de oradaki vatandaşlara da”

‘Allah göstermesin bir sürü can kaybı olacaktı’

s-f0f461be99bb3ec9199841e934f7e4e8b079ac
Kamyonu kullanırken, bir kaza sesi duyduğunu ardından da kamyona çarpan otomobili gördüğünü belirten Aymergen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O arada el frenini çektim, baktım tutmuyor. Frene bastım, fren de tutmadı. Aracım o arada geri geri gitmeye başladı. Yokuş olduğu için araç gittikçe hızlanmaya başladı; ama o arada da aynaya bakıyorum, başka bir vatandaş zarar görmesin diye. Bayağı bir çabaladım, araç iyice hızlanmaya başladı. Son kez aynaya baktığımda trafiğin geride kilitlendiğini, bütün araçların orada benim gelişimi görerek durduğunu fark ettim. Ya o bekleyen araçların içine dalacaktım, Allah göstermesin bir sürü can kaybına yol açacaktı. Ama onu yapmadım, direksiyonumu kırdım dedim ki; ‘Yolun ortasındaki bariyerlere vurayım, aracın hızını hem o şekilde durdurayım hem de başkasına zarar vermeyeyim.’ Öyle bir teşebbüste bulundum. Ama bariyerde araç durmadı, diğer yola geçtim. Allah’tan araç karşı şeritte durdu. Çok araç vardı arkamda. Çok şükür kimseye zarar vermeden aracı durdurdum”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu