Teknoloji

2020 Nobel Barışma Ödülü’nün Kazananı Açıklandı

Dünyanın en saygıdeğer ve prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Nobel Ödülleri, her sene olduğu gibi bu sene da sahiplerine teslim ediliyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2020 Nobel Fizik ve Nobel Kimya ödülünün ardından bugün de 2020 Nobel Barış Ödülü’nün kazananı açıklandı. 

Açlıkla mücadele kapsamında çalışmalar yürüten Dünya Yiyecek Programı, 2020 Nobel Barış Ödülü’nün sahibi oldu. Dünya Gıda Programı sözcüsü, ödül açıklamasının arkasından çalışmalarının Nobel Ödülü ile taçlandırılmasının büyük bir gurur olduğunu açıklama etti. Dünya Gıda Programı, Nobel Barış Ödülü’nün yanı sıra 1.1 milyon dolar somut ödül de alacak.

dünya gıda programı

Nobel Barıştırma Ödülü ile ilgili yapılan açıklamada Dünya Yiyecek Programı’nın açlık ve yiyecek güvenliği konularında araştırmalar yürüten dünyanın en büyük destek kuruluşu olduğu belirtilirken, kurumun yalnızca 2019 yılında 88 ayrı ülkede gıda güvenliği ve istek konularında zor durumda olan 100 milyon insana destek sağladığı ifade edildi.

Açıklamada, Dünya Gıda Programı ve benzer amaçla etkinlik yürüten öteki kurumların fiziksel yardım almadıkları takdirde dünya çapında pek çok yerde istek krizi yaşanma ihtimali bulunduğu hatırlatılırken, kuruluşun uzun vadede 2030 Sürdürülebilir Yeniden Yapılanma Hedefleri’ni yapmak adına da etkinlik gösterdiği belirtildi.

Geçtiğimiz yıl Nobel Barıştırma Ödülü; ülkesi ile Eritre arasında 20 yıldır devam etmekte olan savaşı bitirme yönünde gerçekleştirdiği çalışmalar nedeniyle Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’e verilmişti. 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu