Teknoloji

2020 Nobel Kimya Ödülü’nün Kazananları Açıklandı

2020 Nobel Ödülleri’nin sahipleri açıklanmaya devam ediyor. ‘Canlıların yaşam kodu’ da diyebileceğimiz DNA’yı son derece yüksek bir hassasiyetle değiştirebilmeyi olası kılan CRISPR/Cas9 gen düzenleme aracını keşfeden bilim insanları Emmanuelle Charpentier ve Jennifer A. Doudna, 2020 Nobel Kimya Ödülü’nü almaya adalet kazandılar.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi genel sekreteri Göran K. Hansson, 2020 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan egzersiz için, bu yılki ödülün ‘yaşamın kodunu bitmiş yazma’ çalışmasına gittiğini ifade etti. Zira CRISPR/Cas9, hayvanların, bitkilerin ve mikroorganizmaların DNA’sını değiştirebilmeyi mümkün kılıyor.

2020 Nobel Kimya Ödülü’nün sahipleri: Emmanuelle Charpentier ve Jennifer A. Doudna

2020 nobel kimya ödülü

CRISPR/Cas9, moleküler biyoloji konusunda reel bir köklü değişiklik yarattı desek artı abartmış olmayız. CRISPR/Cas9 sayesinde tümör üzerinde DNA seviyesinde incelemeler gerçekleştirilebildiği gibi, kanser türlerinin tedavisi için de farklı alanlara yönlendirilmiş araştırmalar yapılıyor. Hem CRISPR/Cas9, ırsi hastalıkların ortadan kaldırılması konusunda da umut oluşturmuş durumda.

Emmanuelle Charpentier ve Jennifer A. Doudna, Nobel Kimya Ödülü’nü iki taraflı bir çalışma ile şampiyon ilk bayan bilim insanları olurken, genellikle Nobel Kimya Ödülü’nü şampiyon altıncı ve yedinci bayan bilim insanları oldular. giderken 2020 Nobel Fizik Ödülü’nün sahipleri de dün açıklandı ve Roger Penrose, Reinhard Genzel ve Andrea Ghez, bu yılki Nobel Fizik Ödülü’nün sahipleri oldu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu