Teknoloji

2020 Nobel Ödülü Sahibi Fizikçi: Büyük Patlamadan Önce de Bir Cihan Vardı

Öyle fazla görüşe göre büyük patlama, içinde bulunduğumuz evrenin başlangıç noktasıydı ve büyük patlamadan önce ne zaman ne de uzay bulunmuyordu. Ama bazı bilim insanları bu görüşe aleyhinde çıkıyor ve büyük patlamadan önce de ‘bir şeyler’ var olduğunu öne sürüyorlar.

The Telegraph tarafından aktarılan bilgilere göre geçtiğimiz günlerde, kara delikler üstüne gerçekleştirdiği çalışmalarıyla 2020 Nobel Fizik Ödülünün kazananlarından biri olduğu açıklanan Dr. Roger Penrose, evrenimizin birincil olmadığını, büyük patlamanın bir başlangıcı ifade etmediğini, büyük patlamadan önce de bir cihan olduğunu ve bulunduğumuz evrenden sonradan da başka bir evren olacağını ifade etti.

big bang

Oxford Üniversitesi’nden matematikçi ve fizikçi Dr. Penrose, söz konusu fikrine kanıt olarak Hawking Noktası olarak adlandırdığı, kendi evrenlerinden daha uzun yaşayan ama şimdi kendi hayat sürelerinin sonuna gelmiş olan büyük patlamanın öncesinden kalma radyasyon sızdıran kara delik kalıntılarını gösteriyor. 

Dr. Penrose’a göre büyük patlama, bizim evrenimizin başlangıç noktası olsa da muhakkak her şeyin başlangıcı yok. Gökyüzünde yer alan Hawking Nokta’ları ise evrenimizin, bizimkinden önceki evrenin bir uzakta geleceği olduğunun kanıtı özelliğinde. Bugünlerde Dünya’nın kayıtlı bir ömre sahip olduğunu söyleyerek yaşamı destekleyecek diğer Dünya’lar arayan ademoğlu, milyarlarca yıl sonra yaşamı destekleyecek diğer evrenler çağırmak durumunda kalabilir.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu