Siyaset

21 siyasetçinin gözaltı süresi 4 gün uzatıldı: ‘Temel sorunlar gizleniyor’

Kobani eylemleri mazeret gösterilerek gözaltına alınanların gözaltı süreleri dört gün uzatıldı. HDP, TBMM’de operasyona tepki gösterirken, HDP’li Beştaş “İktidar, halkın temel sorunlarını görünmez kılmak için operasyonları devreye sokuyor” dedi.

21 siyasetçinin gözaltı süresi 4 gün uzatıldı: ‘Temel sorunlar gizleniyor’

BirGün Ankara

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kadar 2014’te düzenlenen ‘Kobani eylemleri’ne karşın soruşturma zarfında altı sene daha sonra gözaltına alınan 21 kişinin nezaret süresi dört gün uzatıldı.

Cuma günü yapılan operasyonla aralarında Kars Belediyesi Benzeyen Başkanı Ayhan Bilgen, RTÜK Üyesi Ali Ürküt, eski milletvekilleri ve HDP MYK üyelerinin de bulunduğu 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 21 kişi gözaltına alınırken bu isimlerin suçlanma gerekçeleri demin öğrenilemedi. Gözaltında geçen dört günün ardındaki dün Ankara Adliyesi’ne getirilen siyasilerle ilgili ilave nezaret kararı verildi.

Önceki gün akşam saatlerinde emniyette hastalanan Ayhan Bilgen, İsmail Şengün ve Can Memiş hastaneye kaldırıldı. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Toplam 181 şüpheliye aynı kumanyadan verilmiştir. Ayhan Bilgen dahil yalnızca 3 şüpheliden sağlık şikayetleri alınmış ve tamamı sıhhat kuruluşlarına götürülerek tedavilerine başlanmıştır” denildi. Gözaltındaki diğer isimlerin sağlık durumu durumunun iyi olduğu bildirildi.

OPERASYON HUKUKSUZ

Kobani operasyonlarının hukuksuz olduğunu ve siyasi nedenlerden yapıldığını kaydeden HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, yaşananları BirGün’e değerlendirdi. HDP’ye yönelik saldırıların sistemli ve sürekli sürdüğünü bildiren HDP’li Beştaş, “İktidar, halkın esas sorunlarını, sıkıntılarını ötelemek, görünmez kılmak, bu konudaki itirazları susturmak amacıyla bu müşteri operasyonları bilinçli bir şekilde yapıyor. Pandemi, 15 Temmuz ve savaş ortamı büyütülerek her zaman bir fırsat yaratılıyor. Eşit ve özgürlük hayat kurmanın önünde maalesef her zaman milliyetçi, ırkçı, tekçi yaklaşımlar engel oldu. Bugün de AKP, MHP yeni bir şey keşfetmedi. Eskiyi baştan yapıyor, diğer yöntemlerle yapıyor” dedi.

21-siyasetcinin-gozalti-suresi-4-gun-uzatildi-temel-sorunlar-gizleniyor-786408-1.

TBMM’DE EYLEM

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı operasyona tepki belirten HDP Meclis Grubu ise TBMM çatısı altında bir eylem gerçekleştirdi. HDP heyeti, TBMM bahçesinde alkışlarla yürüyüş yaparak partilerine yönelik operasyonu protesto etti. Burada konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Derhal gözaltında bulunan tüm MYK üyesi arkadaşlarımız 2015 yılında o soruşturma sebebiyle ifadelerini verdiler farklı alanlara yönlendirilmiş illerde. 2015 yılından bugün değin 5 sene baştan başa yedekte tutulan bu dava, bu soruşturma şimdi tekrar gündeme getirildi” dedi.

Yargının siyasi kararlar aldığını söyleyen Oluç, “HDP’nin halkla toplumla demokrasi güçleri ile ilişkisinden, uzlaşma, demokrasi, hukuk ve adalet mücadelesindeki gücünden korktukları için bu intikam operasyonunu yapıyorlar. Bu intikam operasyonu bununla birlikte yapılacak genel ve Cumhurbaşkanı seçimlerinde yüzde 50+ 1’i elde etme operasyonudur. Bu intikam operasyonu bununla beraber 31 Ağustos’ta Benzeşen Genel Başkanlarımızın burada açıkladığı barışma deklarasyonuna karşısında savaş cevabıdır. Bunun da farkındayız. Yani onlar barıştırma istemiyorlar” diye konuştu.

DESTEK SÜRDÜ

Kobani eylemleri operasyonunda çok sayıda eski ve yeni partilisi gözaltına alınan HDP’ye yönelik takviye mesajları ve ziyaretler de sürdü. İnsan ve Bağımsızlık Partisi ile Ankara Dayanışma Akademisi, HDP Genel Merkezi’ni ziyaret ederek desteklerini açıkladı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu