Siyaset

25 milyar israfa aktı

Koronavirüs sürecinde halkın ihtiyaçlarını karşılayamayan, şirketlere hap ve araç gereç borcunu ödeyemeyen iktidar, “savurganlık” harcamalarına milyarları akıtmayı sürdürüyor. Müteahhitler, kiralanan araçlar ve uçaklar ile örtülü tahsis gibi harcama kalemlerine yaklaşık 25 milyar TL gitti.

25 milyar israfa aktı

Hüseyin Yıldırım

İktidarın israf harcamaları koronavirüs salgını dolayısıyla daha da ağırlaşan koşullara rağmen hız kesmiyor. İlaç şirketlerinin “Borcunuzu ödemezseniz hap ve tıbbi araç gereç vermeyiz” tehditleri ile de aleyhinde karşıya kalan iktidar israfı sürdürüyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ast Muhasebat Genel Müdürlüğü kadar açıklanan kamunun masraf rakamlarına göre, en az 25 milyar TL’lik hoyrat harcamalar yapıldı. Verilere tarafından, devletin dış borç faiz gideri, kira harcamaları ve milletvekilleri için yapılan ödemelerde rekorlar kırıldı.

Dolar ve Euro’daki yüksek artışın arkasında devletin bu yılın Ağustos ayıyla birlikte yaptığı dış borç faiz gideri harcaması 19 milyar 730 milyon 916 bin TL’ye ulaştı. Dolar olarak ödenen tutar 16 milyar 245 milyon 443 bin TL, EURO olarak ödenen miktar ise 3 milyar 156 milyon 670 bin TL oldu. Japon Yeni olarak 304 milyon 248 bin TL ve öteki para birimlerinden ise 24 milyon 555 bin TL borç ödendi.

Araç alımları için yapılan harcamalarda da salgın hastalığa karşın son ay, yıl rekoru kırıldı. Ağustos ayında 128 milyon 230 bin TL harcanan vasıta alımları için sekiz aylık toplam harcama tutarı 350 milyon TL’ye ulaştı. Ağustos’ta 68 milyon TL’lik de uçak alındı. Ağustos ayında ulaşılan bir öteki harcama rekoru, “kiralama giderleri”nde yaşandı. Kamunun elindeki değerli arazi ve binaları birer birer satan, diğer birey ve şirketlerin binaları için büyük paralar aktaran iktidar, kiraladığı binalara ve araçlara Ağustos’ta 213 milyon 643 bin TL harcadı. Sekiz ayda ödenen tutar ise 1 milyar 400 milyon TL oldu.

ÖRTÜLÜ HIZ KESMEDİ

“Örtülü ödenek” olarak da aşina, Cumhurbaşkanı tarafından kullanılan ve hesabı sorulamayan dar hizmet giderlerinin sene içerisindeki toplam masraf miktarı, 1 milyar 304 milyon TL’ye ulaştı.

MÜTEAHHİTLER UNUTULMADI

AKP, salgın sürecinde ilk önce yap, işlet, devret olmak üzere çok sayıda proje ile büyük miktarlarda para ödediği müteahitleri de unutmadı. Müşavir kişi ya da firmalara sekiz ayda yaklaşık 2 milyar TL ödendi. Bütçede bir öteki dikkati cazibeli masraf, milletvekillerinin çare ve sağlık giderlerinde oldu. Aylık maaşı 20 bin TL’nin üzerinde olan milletvekillerinin ve “yakınlarının” çare giderleri için sekiz ayda 11 milyon 637 bin TL harcandı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu