Gündem

‘300 fabrika’ tartışmasına Vali de girdi: 10, 50,100 takvim firmalar da var

Antep’te 300 fabrikanın açılış töreninin arkasından fabrikaların yeni olmadığı ortaya çıkmış, bunun üstüne kavga çıkmıştı. Tartışmaya dahil olan Gaziantep Valisi Davut Gül, firma yok tesis açtıklarını söyleyerek “Bunun içinde 10, 50,100 yıllık firmalar var,” dedi.

'300 fabrika' tartışmasına Vali de girdi: 10, 50,100 yıllık firmalar da var

Antep’te ‘300 fabrika başlangıç töreni’ adıyla yapılan etkinliğin tartışmaları sürüyor. Fabrikaların yeni olmadığı, kimisinin sadece taşındığı, listede lokantanın zeka olduğu görülmüş, muhalefet eleştirilerde bulunmuştu.

Son olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabında, “Restoran, eczane ve market dediğiniz o üç yatırım burada. Yalnızca bu üç tesiste 55 bin metrekare kapalı bölge, 170 milyon lira yatırım ve 444 istihdam var. Türk sanayicisine, girişimcisine bu kadar tanıdık olmayan olan bir ana muhalefet partisinin yatırımdan anladığı azami heykel olabilir.” ifadelerini kullanarak, kurulan tesislerin fotoğraflarını paylaştı.

Açılan fabrika sayısı 300 deniliyor. Devletin tepesinin millete attığı en büyük yalan bu. 120’si teşvik kredisi kullanarak fabrikasını diğer sanayi bölgesine taşımış. Sanayi sitesindeki lokantanın adı bile listede.

İstihdam her gün düşüyor. Fabrikalar açılsa düşer mi?

(Sözcü) pic.twitter.com/epue3CiLt7

— Özgür Özel (@eczozgurozel) September 29, 2020

Bakan Varank’ın açıklamalarının arkasında Gaziantep Valisi Davut Gül de beraberindeki heyetle açılan tesisleri yerinde inceledi ve iddialara yanıt verdi.

VALİ AKP’LİLERLE GEZDİ

Vali Gül, ziyaret sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Ticaret Odası Başkanı Tuncay Şimşek ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Cengiz Şimşek ile OSB’de basın toplantısı düzenledi.

Yapılan eleştirilere değinen Vali Gül, “Firmanın isimlerine bakıyorlar ve internetten onun kuruluşuna bakıyorlar. Deniliyor ki ‘1960, 1970, 1980’da kurulan bir firmanın derhal açılışı yapılıyor.’ Biz 300 işyeri açmadık biz 300 tesis açtık. Bunun içinde 10, 50,100 takvim firmalar var.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgürlük Özel öncelikle olmak üzere açılışı yapılan tesisler arasında lokanta, eczane ve market olduğuna dair iddialarla ilgili konuşan Gül, “Burası gastronomi kenti. Gaziantep yemekleri hazır dondurulmuş yiyecek olarak dünyanın her yerine ihraç ediliyor. 100 milyon cirosu olan bir şirketten bahsediyoruz. Eczane denilen yer… Kendisi eczacı fakat bebek bezi üretiyor. Kurduğu ve en son aldığı alet 5 milyon dolar.” değerlendirmesinde bulundu.

Gül, ilçelerde devlete ait başlangıç töreni yapılmayan 46 fabrikayı listeye koymadıklarının altını çizerek, “Gaziantep’te sanayide kullanılan enerji son 3 yılda yüzde 35 arttı. Türkiye’de OSB’lerde kullanılan toplam elektriğin yüzde 8’i Gaziantep OSB’de kullanılıyor. Gaziantep genelinde keza sanayide keza de diğer sektörlerde toplamda 70 bin ilave istihdam var, hem de pandemiye karşın.” dedi.

Fabrikaların açılışı için valilik olarak Cumhurbaşkanlığına teklifte bulunduklarını belirten Gül, “Valilik olarak öneri ettiğimiz isimlerin, fabrikaların arkasındayız. Olmayan bir şeyi öneri etmedik, açmadık, göstermedik.” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu