Gündem

6-7 Eylül olayları ‘barbar ve incitici’ bulundu

6-7 Eylül olayları için bahşedilen araştırma önergesi ‘vahşi ve incitici’ olduğu iddiasıyla iade edildi. Gergerlioğlu, “İade yaşanacak olayların sorumluluğunu elde etmek demektir” dedi.

6-7 Eylül olayları ‘kaba ve yaralayıcı’ bulundu

HABER MERKEZİ

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun 6-7 Eylül 1955 tarihinde İstanbul’da azınlıklara yönelik gerçekleşen saldırılara ilişkin verdiği araştırma önergesi kabul edilmedi.

Meclis Başkanlığı, “aradan geçen 65 yıla karşın halen pek çok kişinin “Pogrom” olarak nitelendirdiği olaylarla ilgili yüzleşme sağlamamıştır. Yaşanan olaylar bugün ayla belleklerde tazeliğini korurken etkili soruşturmaların yürütülmemesi mağdurların adaletin yerini bulamadığı hissiyatı toplumsal uzlaştırma için risk oluşturmaktadır” ifadelerini gerekçe göstererek önergeyi iade etti.

Mezopotamya Ajansı’ndan Diren Yurtsever’in haberine tarafından önergenin iade edilmesini değerlendiren Gergerlioğlu, önergenin iade edilmesinin kabul edilmez olduğunu söyledi. Önergemiz ‘kaba ve yaralayıcı’ denilerek iade edildi. Kaba ve yaralayıcı olan 6-7 Eylül’de yaşananlardı” diyen HDP’li Delege Gergerlioğlu buna benzer saldırıların yaşandığına dikkati çekti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu