Gündem

62 yıldır benzer teknikle sandalye üretiyorlar

BOLU’da, bir marangozhanede 1958 yılından beri geleneksek usulle tonet sandalye yapılıyor. Üretilen ahşap sandalyeler 50 yıldan fazla kırılmadan kullanılabiliyor. Özel üretim sandalyeler yüksek fiyatlarla tip buluyor, hem tarihi dizilerde de dekor olarak kullanılıyor. 

Yukarı Soku Mahallesi’nde yer alan bir marangozhanede, 18’inci yüzyılda Avusturyalı marangoz Michael Thonet’in geliştirdiği teknik ile 62 yıldır tonet sandalye üretiliyor. Buharla yumuşatarak ahşaba bükülme ve şekillendirme işleminin yapıldığı sandalyeler, sağlamlığı ile dikkat çekiyor. Kayın ağacından üretilen sandalyeler 50 yıldan pozitif kırılmadan kullanılabiliyor. Tesiste ilk açıldığı yıl olan 1958 yılına ait bir tonet sandalye de hala sapasağlam duruyor. Nadir olarak kullanılan teknikle yapılan sandalyelerin tanesine bin liradan başlayan fiyatlarla satılıyor. Sandalyeler hem tarihi dizilerde de dekor olarak kullanılıyor. 27 yıldır tonet sandalye üretim tesisinde artist olarak çalışan 2 çocuk babası Yusuf Ayvaz (51) “Malzemede kayın ağacı kullanıyorum. Onun için sağlam oluyor. Önce kereste halinde alıyoruz biz bu malzemeyi. Bunu ebatlara göre kesiyoruz. Kestikten daha sonra temizliği ve zımparasını yapıyoruz. Daha Sonra malzemeyi büküyoruz. Zımparalayıp montajlıyoruz. Bunlar sağlam, oysa yağmur görmemesi gerekiyor. Yağmur görmediği sürece sorun yok. Malzemeyi kestikten bir gün sonradan fırına koyuyoruz. Bir gün baştan başa buhar fırınında kalıyor. Buharlandıktan sonra yumuşuyor ve bükmesini yapıyoruz. Yumuşamadan bükemeyiz zaten. Burası 62 yıldır hizmet veriyor. Türkiye’de sanki fazla eksik sayıda var. Yok olmak üzere olan bir şey bununla beraber” dedi. 

62 yıldır aynı teknikle sandalye üretiyorlar62 yıldır aynı teknikle sandalye üretiyorlar62 yıldır aynı teknikle sandalye üretiyorlar62 yıldır aynı teknikle sandalye üretiyorlar62 yıldır aynı teknikle sandalye üretiyorlar62 yıldır aynı teknikle sandalye üretiyorlar62 yıldır aynı teknikle sandalye üretiyorlar62 yıldır aynı teknikle sandalye üretiyorlar62 yıldır aynı teknikle sandalye üretiyorlar62 yıldır aynı teknikle sandalye üretiyorlar62 yıldır aynı teknikle sandalye üretiyorlar

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Murat KÜÇÜK

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu