Gündem

70 Milyon Işık Yılı Uzaklıkta Meydana Geldi: Süpernova Görüntüleri NASA Tarafından Yayınlandı


Hubble Uzay Teleskobu, 70 milyon ışık yılı uzakta meydana gelen süpernovayı kaydetti. NASA’nın daha önce yaptığı açıklamaya göre patlamanın yaydığı parlaklık 5 milyar Güneş’in parlaklığına eşdeğer.

s-ca22f96b1ab92fb658d16799ab2d635f777ce3
Independent Türkçe’den Şafak Küçüksezer’in çevirisine göre, eş yıldızından madde toplayan bir beyaz cücede meydana gelen bu nadir olay, ev sahibi galaksinin tümünü gölgede bıraktı.

SN 2018gv olarak sınıflandırılan bu özel süpernova, amatör gözlemci Koichi Itagaki tarafından, NGC 2525 sarmal galaksisinde saptandı.

s-7b59d807152aae4565883729a68b54e8af51fb
Süpernova, bilim insanlarının evrenin genişleme oranını izlemesine yardım etmek için şubat ayından beri Hubble Teleskobu’yla kaydediliyor.

Hızlandırılmış çekimlerde bilim insanları, süpernovayı ışıl ışıl parlayan bir yıldız olarak galaksi sınırının yakınında görebildi.

Gözden kaybolmadan önce süpernova, hızlıca galaksideki en parlak cisim haline geldi.Uzay Teleskop Bilim Enstitüsü (STScI) ve Johns Hopkins Üniversitesi’nden Adam Riess, yaptığı açıklamada, “Hiçbir Dünyevi havai fişek gösterisi, Hubble Uzay Teleskobu’nun solan görkemini kaydettiği bu süpernovayla yarışamaz” ifadelerini kullandı.Bu tip süpernovaların hepsi aynı parlaklıkta doruğa ulaşıyor. O yüzden bunlar, “standart mumlar” olarak biliniyor.NASA bu durumun, söz konusu cisimlerin “kozmik mezura” gibi davranmasından kaynaklandığını söylüyor. Gökbilimciler, süpernovanın parlaklığıyla ilgili verinin sabit olmasıyla birlikte ev sahibi galaksilerin uzaklığını hesaplayabiliyor.Bu da bilim insanlarının evrenin genişleme oranını hesaplamasına olanak sağlıyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu