Ekonomi

850 bin gezgin garanti edildi, 7 bin gezgin kullandı

Yap İşlet Devret modeline yönelik eleştirileri “vatan hainliği” olarak değerlendiren Erdoğan’a cevap CHP’li Deniz Yavuzyılmaz’dan geldi. Galibiyet Havaalanı örneğini veren Yavuzyılmaz, bu yılın birincil 8 ayında bu havaalanı için 852 bin yolcu garantisi verildiğini hatırlatarak, “Kullanan yolcu sayısı ise yalnızca 7 bin 233. Kusur payı yüzde 99,16. 8 ayda havalimanında oluşan ulus zararı 39,8 milyon TL” dedi.

850 bin yolcu garanti edildi, 7 bin yolcu kullandı

Ekonomi Servisi

Ülke Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan inşaatlar ve bunlara bahşedilen garanti ödemeleriyle müteahhitlere peşkeş çekilirken yurttaş da geçemediği köprünün, kullanmadığı havalimanın ücretini ödemeye devam ediyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “Her kim şirketlere el koymaktan bahsediyorsa amacı ülkemizin baştan bataklığa saplanmasıdır” açıklamasında bulunuyor.

YİD, projelerinin en büyük çöküşlerinden biri Kütahya, Afyon ve Uşak illerine hizmet vermek üzere yapılan Başarı Havalimanı. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, havalimanının araştırdıkları esas konunun şirketin bu ihaleyi nasıl aldığı, açılan bu ballı börekli ihaleye neden tek firmanın katıldığı, ihale sürecinde neler yaşandığı konusu olduğunu belirtti.

BirGün’e konuşan Yavuzyılmaz, “Şirket maliyeti olan 50 milyon Avroyu 2021 yılına değin define kadar yapılacak olan garanti ödemesiyle çıkarmış oluyor. Havalimanının 2044’de kamuya devrine dek şirkete ödenecek tutar 205 milyon Avro. Bunun adı soygundur. Öngörüsüzlüğün, hesapsızlığın, liyakatsizliğin bir sonucudur. Geleceğin ipotek altına alınmasıdır” ifadelerini kullandı.

8 AYDA HALK ZARARI 40 MİLYON

Yavuzyılmaz, 2020 yılının ilk 8 ayında verilen gezgin garantisinin 852 bin olduğunu hatırlatarak “CİMER’e yaptığım başvuruya Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün gönderdiği yanıta tarafından bu sürenin içinde havalimanını kullanan gezgin sayısı 7 bin 233. Hata payı yüzde 99,16” dedi. Yavuzyılmaz sadece 8 ay için havalimanında oluşan kamu zararının 39 milyon 800 bin TL olduğunu vurguladı.

GARANTİ YURTTAŞIN FATURASINA YANSIYOR

Yavuzyılmaz, “Az Kalsın alan illerin nüfus toplamı kadar, hazine şirkete takvim garanti gezgin sayısı vermiş durumda. Şirkete yapılan garanti ödemeleri vatandaşın elektrik, su, doğal gaz faturalarına zam olarak yansımaya devam ediyor. AK Parti Yap-İşlet-Devret projeleriyle yandaşa kar, vatandaşa sefalet garantisi veriyor” ifadelerini kullandı.

***

NE OLMUŞTU?

Erdoğan, önceki gün Antep’te yaptığı konuşmada özel sektöre değindi. Özel sektörü eleştirenlerin ülkeyi dışa bağımlı kılmak istediğini bahis eden Erdoğan’ın şöyle konuştu: “Her kim 21’inci asır Türkiyesi’nde özel sektörü düşmanlaştırıyorsa, onun ülkemizin kalkınması ile ilgili bir hassasiyeti yoktur. Her kim şirketlere el koymaktan bahsediyorsa amacı ülkemizin tekrar bataklığa saplanmasıdır. Her kim devlet ve özel sektörün iş birliğini insafsızca eleştiriyorsa, onun hedefi Türkiye’yi yurt dışına bağımlı kılmaktır. Türkiye’nin kalkınmasını güçlenmesini, idareli ve ticari bakımdan savunan savunan hiç kimse, özel sektöre düşmanlık yapmaz.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu