Siyaset

AB İlerleme Raporu açıklandı: Türkiye’nin üyelik şansı buharlaşıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun 2020 Genişleme Paketi kapsamında yer alan “Türkiye Raporu” kamuoyuna açıklandı. Türkiye’nin İlerleme Raporu’nda, üyelik şansının ‘buharlaştığı’ belirtildi.

AB İlerleme Raporu açıklandı: Türkiye'nin üyelik şansı buharlaşıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun namzet ülkeler Türkiye, Sırbistan, Karadağ, Kuzey Makedonya ve adaylık talebinde bulunan Bosna Hersek ve Kosova’ya ilişkin son değerlendirmelerin yer aldığı 2020 Genişleme Paketi, AB Komisyonunun Komşuluk ve Genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Verhalyi tarafından duyuruldu. Türkiye’nin İlerleme Raporu’nda, ‘hükümetin ekonominin altını oyduğu, demokrasiyi erozyona uğrattığı, egemen mahkemeleri yok ettiği’ eleştirileri yer aldı.

Kurul, “AB’nin hukukun üstünlüğü, temel haklar ve hak alanındaki sürekli olumsuz gelişmelere ilişkin ciddi endişeleri Türkiye tarafından inandırıcı bir biçimde ele alınmadı” ifadelerini kullandı.

AA’da yer alan habere kadar, geçen bahar aylarında açıklanması beklenen oysa yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle ertelenen Genişleme Paketi ile Batı Balkanlar için Ekonomi ve Yatırım Planında bulunan “Türkiye Raporu”nda, “siyasi kriterler ve hukukun üstünlüğü” başlığı altında eleştiriler yer aldı.

2018’de kaldırılan Mucizevi Hal (OHAL) uygulamasının etkilerinin demokrasi ve esas hakları etkilemeyi sürdürdüğü belirli raporda, Avrupa Konseyi ve organlarının tavsiyelerinin yerine getirilmediği, bütün yetkilerin başkanlık düzeyinde toplanmaya devam ettiği belirtildi.

Raporda, demokratik standartlar, hukukun üstünlüğü ve esas özgürlüklere saygı alanında gerileme olduğu, siyasi kutuplaşmanın Meclis’te yapıcı bir diyalog oluşturulmasını önlediği, yürütmenin Meclis tarafından denetiminin çelimsiz kaldığı görüşü ifade edildi.

Emniyet ortamındaki iyileşmeye karşın güneydoğudaki durumun büyük üzüntü kaynağı olduğu açıklanmış raporda, “Terörle uğraş hükümetin yasal hakkı olmakla beraber, hükümet aynı zamanda bu mücadelenin hukukun üstünlüğüne, insan haklarına ve esas özgürlüklere uygun olarak yürütülmesini sağlamakla yükümlüdür. Terörle mücadelede alınan önlemler orantılı olmalıdır” ifadesi yer aldı.

‘İDARE DAHA DA SİYASİLEŞTİ’

Türkiye’nin millet yönetimi reformu alanında kısmen veya orta düzeyde tedbirli olduğu kaydedilen raporda, kamu hizmetleri sisteminde yapılan değişikliklerin “idarenin daha da siyasileşmesine yol açtığı” değerlendirmesi yer aldı.

Türkiye’nin adalet sistemine dair hazırlıklarının az önce erken aşamada olduğu, hak bağımsızlığının bulunmamasına dair endişelerin sürdüğü aktarılan raporda, “yargıdaki ihraç işlemlerinin hak içinde otosansür ve korku ortamına niçin olduğuna dair endişeler bulunduğu” değerlendirmesi yapıldı.

Yolsuzlukla mücadelenin erken aşamada bulunduğu, ilerleme kaydedilmediği değerlendirilen raporda, ulus kurumlarının hesap verebilirliği ve şeffaflığının artırılması istendi.

“Türkiye örgütlü suçlarla çaba alanında kayıtlı düzeyde hazırlıklıdır ve sınırlı ilerleme kaydedilmiştir.” ifadesine yer bahşedilen raporda, veri koruma kanununun Avrupa standartlarına düzenli ayla getirmesi gerektiği belirtildi.

‘TÜRKİYE DÜNYADAKİ EN BÜYÜK MÜLTECİ TOPLULUĞUNU AĞIRLAYAN ÜLKE’

“Türkiye göç ve iltica politikası alanında ilerleme kaydetmiştir.” denilen raporda, Türkiye’nin 2019 yılı boyunca Mart 2016 tarihli AB-Türkiye Bildirisinin uygulanması konusundaki kararlılığını sürdürdüğü, Doğu Akdeniz güzergahından göç dalgalarının etkili yönetilmesinde kilit rol oynadığı vurgulandı. Raporda, “Türkiye, 3,6 milyonu aşkın açıklanmış Suriyeli mülteciye ve diğer ülkelerden gelen takriben 370 bin kayıtlı mülteciye sağladığı muazzam, güya görünmeyen insani destek ve takviye çalışmalarını sürdürmüştür. Böylelikle Türkiye dünyadaki en büyük mülteci topluluğunu ağırlayan ülke konumuna gelmiştir.” ifadesi yer aldı.

Mart 2020’de Yunanistan sınırındaki Pazarkule’de 60 bin göçmenin kaldığı gayriresmi bir kamp oluştuğu açıklanmış raporda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “bu adımın Türkiye’nin yasa dışı göçmenlerin sınırlarından çıkışlarına müsade verme politikasında bir değişiklik olduğu anlamına gelmediğine” yönelik sözleri hatırlatıldı. Raporda, “Genel anlamda Türkiye ile Yunanistan arasındaki yasa dışı hudut geçişleri, AB-Türkiye Bildirisinin kabulü öncesine nazaran fazla daha düşük bir seviyededir.” denildi.

‘TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKASININ AB ÖNCELİKLERİYLE ZIT DÜŞÜYOR’

Raporda, Türkiye’nin dış politikasının AB öncelikleriyle ters düştüğü, Doğu Akdeniz bölgesindeki gerginliklerin raporlama döneminde arttığı belirtildi.

AB’nin aza ülkelerin hakimiyet haklarına saygı gösterilmesi ihtiyacını vurguladığı açıklama edilen raporda, gerginliğin düşürülmesine karşın çabaların sürmesi şartıyla fazla bir AB-Türkiye siyasi gündeminin hayata geçirilmesini AB Konseyinin 1 Ekim’de kabul ettiği hatırlatıldı.

Raporda, Libya konusunda “Türkiye, Libya’daki çatışmaya yönelik askeri müdahalesini manâlı ölçüde artırarak sahadaki durumun aksine dönmesine katkıda bulunmuştur.” değerlendirmesi yer alırken Suriye konusunda Türkiye’nin sahadaki askeri gözlem noktalarını muhafaza ettiği ve bölgeye daha artı yardım getirdiği belirtildi.

EKONOMİK KRİTERLER

Raporda, “piyasa ekonomisinin işleyişi” başlığı aşağı, “Hesaplı kriterler konusunda Türk ekonomisi oldukça ileri düzeydedir oysa raporlama döneminde herhangi bir ilerleme kaydetmemiştir. Ekonominin işleyişi konusunda önemli endişeler devam etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Raporda, keza, salgının idareli etkisini rahatlatmak için finansal genişleme de dahil almak üzere bir dizi önlem alındığı, fakat bu önlemlerin bilhassa parasal tarafta sınırlı politika alanı ve kurumsal zayıflıklar göre baskılandığı belirtildi.

Türkiye’nin şirketler hukuku, trans-Avrupa ağları ve bilim ve araştırma konularında oldukça ileri seviyede olduğu vurgulanan raporda, malların özgürlük dolaşımı, fikri sahiplik hukuku, parasal hizmetler, işletme ve sanayi politikası dahil belli alanlarda iyi düzeyde hazırlıklı olduğu kaydedildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu