Siyaset

AB Konseyi Başkanı Michel’den Doğu Akdeniz için konferans teklifi

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Michel, Birleşik Milletler (BM) 75. Genel Kurulu’nda “Daha Adil Bir Dünyaya Baskı Veren Daha Kuvvetli ve Daha Özerk Bir Avrupa Birliği” başlıklı söylev yaptı.

Michel, son günlerde tansiyonun yükseldiği Doğu Akdeniz konusunu gündeme getirerek, “Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz’deki gerginliklerden endişe duyuyor. tek taraflı eylemler ve milletlerarası hukuk ihlalleri elbette sona ermelidir. Üye Devletlerimizle birlikte, gerilimleri yatıştırmak ve diyaloğu ilerletmek için yoğun diplomatik çabalar yürütüyoruz. Bu ruhla, Birleşik Milletler ile birlikte Doğu Akdeniz konusunda çok cepheli bir konferansın düzenlenmesini önerdim. Pek fazla aktör çoktan olumlu cevap verdi. Koşulları, gündemi ve zaman çizelgesini tartışmaya hazır. Deniz sınırlamaları, güvenlik, enerji sorunları ve göç, ele alınması gerektiğine inandığım konulardan bazıları” dedi.

Konuşmasında dünya genelindeki gelişmelere de değinen Michel, Suriye, Libya, ABD-Çin çekişmesi, Afrika Birliği ile ilişkiler, İsrail-Filistin sorunu konularında AB’nin yapıcı ve enerjik bir yaklaşma izlediğini bildiren Charles Michel, “Avrupa Birliği, fazla taraflılık ve kurallara dayalı milletlerarası düzen için şiddet olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

AB’nin BM’de reformu desteklediğini gösteren Michel, “BM’ye desteğimiz her zamanki kadar güçlüdür ve Genel Sekreterin reformlarının uygulanmasını desteklemeye devam edeceğiz. Çünkü güçlendirilmiş ve etkili çok kenarlı bir sisteme ihtiyacımız var. Bu, dünya barışını ilerletecek sonuçlar arzetmek için daha zinde bir BM gerektirir. Daha zinde ve daha istikrarlı Avrupa, dünyayı daha iyi ve daha adaletli bir hayat alanı haline getirmek için yanınızda olacak” dedi.

Mustafa Ulusoy
 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu