Gündem

ABB’den eğitimde fırsat eşitliği için bir adım daha: Köylerde yaşayan çocuklara ücretsiz internet

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, uzaktan eğitim sürecinde maddi yetersizliklerden dolayı çok sayıda çocuğun mağduriyetini gidermek için önce Büyükşehir Belediyesinin bilgisayarlarını kullanıma açmıştı. Şimdi de köylerde yaşayan çocuklara ücretsiz internet hizmeti sunuyor.

ABB'den eğitimde fırsat eşitliği için bir adım daha: Köylerde yaşayan çocuklara ücretsiz internet

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, pandemi sürecinde başlattığı destek ve dayanışma çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Koronavirüs süreci nedeniyle yeni eğitim öğretim döneminde uzaktan eğitim alan öğrencilerin kullanımına önce Büyükşehir Belediyesinin bilgisayarlarını açan Yavaş şimdi de Ankara’nın köylerinde internet erişiminde sorun yaşayan çocukları sevindirdi.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, pilot bölge olarak Sincan ilçesinin Çiçektepe ve Esenler Mahallelerindeki öğrencilere kendi imkânlarıyla internet hizmetini götürdü. Mahalle muhtarlıkları ile birlikte belirlenen bir noktaya kurulan internet ağı ile her yaştan öğrencilerin EBA, üniversite portalları ve diğer hizmetlere ulaşmak için kullanacakları internetin hizmet bedeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak. Telefon hattı çekmeyen yurttaşlar da bu noktalardan internet üzerinde arama yapıp telefon görüşmesi gerçekleştirebilecek.


Mahalle sakinleri, uzaktan eğitime geçildiği ilk günden itibaren internet bağlatmak için uğraştıklarını ancak bir türlü yapılamadığını belirtirken, Çiçektepe Mahalle Muhtarı Akif Kurt, “Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ediyoruz. Mansur Başkamız bize çok büyük bir iyilik yaptı. Sürecin başından beri ilgili yerlere defalarca dilekçe yazdık ama bir türlü internet getiremedik köyümüze. Mansur Başkanımızdan Allah razı olsun” dedi.

Esenler Mahalle Muhtarı Salih Ölmez ise “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’tan Allah razı olsun. Çocuklarımızın eğitimleri için, dersleri için internet getirdi. Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Dua ediyoruz” diyerek teşekkür etti.

Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla hayata geçirilen projeyle internete kavuşan Senanur Boyalı, “Yedinci sınıfa gidiyorum, derslerimizi internet sıkıntısı çektiğimiz için takip etmekte çok zorlanıyorduk. Ankara Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum” derken, Fatma Betül Yakar ise, “Onuncu sınıf öğrencisiyim. İnternet konusunda çok sıkıntı çekiyorduk, bizi bu sıkıntıdan kurtardığı için Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerine ve Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Mahallelerine internet hizmetinin gelmesiyle öğrenciler kadar veliler de sevinirken, ortak düşüncelerini şu sözlerle paylaştılar:

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu