Dünya

ABD başkanlık seçimleri için son anket: Trump farkı kapattı

ABD’de başkanlık seçimleri için yayımlanan son ankete göre, Trump’ın rakibi Biden ile aradaki puan farkını kapattığı belirtildi. Buna kadar, seçmenlerin yüzde 47’si oyunu Demokrat namzet Joe Biden’a vereceğini belirtirken, yüzde 45’i de oyunu Trump’tan yanlamasına kullanacağını kaydetti.

ABD başkanlık seçimleri için son anket: Trump farkı kapattı

ABD’de başkan adayları Donald Trump ve Joe Biden’ın yapacağı birincil canlı yayın tartışmasına bir gün kala yayımlanan bir ankette, Biden’ın, Trump’ın yalnızca yüzde 2 önünde olduğu, Trump’ın ise rakibiyle arayı kapadığı belirtildi.

Harvard Amerika Siyaset Araştırmaları Merkezi (CAPS) ve Harris’in “The Hill” isimli haber sitesi için 22-24 Eylül tarihlerinde yaptığı ankette, yarın akşam yapılacak canlı yayın tartışmaları öncesi, Trump’ın rakibi ile arayı kapatması dikkati çekti.

Ankette seçmenlerin yüzde 47’si oyunu Demokrat namzet Joe Biden’a vereceğini belirtirken, yüzde 45’i de oyunu Trump’tan yandan kullanacağını kaydetti. Ankete katılan seçmenlerin yüzde 8’i ise çekimser kaldı.

abd-baskanlik-secimleri-icin-son-anket-trump-farki-kapatti-786525-1.

Benzer kuruluşların, ağustos ayında yayımladığı anket ile karşılaştırılınca, Trump yüzde 3 oy kazanırken, Biden’ın oylarında yüzde 2’lik bir kayıp olduğu göze çarptı.

Keza çekimser kalan seçmenlerin yüzde 52’si Biden’a oy vermeye daha yakın olduklarını, yüzde 48’i de kendilerinin Trump’a daha yakın olduğunu vurguladı.

Harvard CAPS-Harris Anket Direktörü Mark Penn, yaptığı açıklamada, “Anket, Trump’ın Biden ile arasındaki farkı yüzde ikiye indirmesi, başkanın ekonomide ilerleme kaydettiğini gösteriyor” yorumunda bulundu.

İLK CANLI YAYIN TARTIŞMASI YARIN

abd-baskanlik-secimleri-icin-son-anket-trump-farki-kapatti-786526-1.

ABD’de 3 Kasım’da düzenlenecek 59. Başkanlık Seçimleri öncesi, Trump ve rakibi Biden, ilk canlı yayın tartışmasını yarın yapacak.

Ağız Dalaşı konuları aralarında, ülke gündeminde geniş yer tutan Yüksek Mahkeme, yeni alıcı koronavirüs (Covid-19), ekonomi, kentlerdeki zor olayları ve ırkçılık yer alacak.

Ohio eyaletinin Cleveland kentinde yapılacak ilk tartışmanın moderatörlüğünü ise Fox TV sunucusu Chris Wallace yapacak.

Trump ve Biden, sonra 15 Ekim’de Florida’nın Miami kentinde ve 22 Ekim’de Tennessee’nin Nashville kentinde canlı yayında karşısında karşıya gelecek.

İki partinin başkan yardımcısı adayları Cumhuriyetçi Mike Pence ve Halkçı Kamala Harris ise 7 Ekim’de Utah’ta canlı yayında tartışacak.

(AA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu