Gündem

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: İncirlik’ten çıkma yönünde bir plan yok

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin Adana’da konuşlu İncirlik Üssü’nü boşaltacağı yönündeki iddialara ilişkin, “şu anda İncirlik’ten çıkma yönünde bir plan bulunmuyor” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: İncirlik'ten çıkma yönünde bir plan yok

Pompeo, Yunan “Kathimerini” gazetesine verdiği demeçte, Türkiye-Yunanistan ilişkileri ve ABD’nin İncirlik Üssü’nden çıkacağı iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ankara ile Atina aralarında tansiyonun düştüğüne muhabere eden Pomepo, bu konuda “bir fırsat penceresinin” belirdiğini dile getirdi.

Pompeo, ülkeler arasındaki anlaşmazlıkların diplomasi ve tartışma aracılığıyla çözülmesinden yanlamasına olduklarını, gerilimi tırmandıran tek taraflı adımların kimsenin yararına olmayacağı değerlendirmesinde bulundu.

Washington yönetiminin Doğu Akdeniz bölgesindeki varlığını enerjik şekilde sürdüreceğini söyleyen Pompeo, uluslararası basında bulunan ABD’nin İncirlik Hava Üssü’nü boşaltacağı iddialarına ilişkin ise “şu anda İncirlik’ten çıkma yönünde bir plan bulunmuyor” ifadesini kullandı.

Pompeo, temaslarda bulunmak üzere 27 Eylül’de Yunanistan’ın Selanik kentine gelmişti. Burada Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile görüşen Pompeo, programının ikinci durağı olan Girit Adası’nda Başbakan Kiryakos Miçotakis’in evinde ağırlanmıştı.

Miçotakis ile Pompeo, dün Girit’teki Suda Deniz Filosu Üssü’nü ziyaret etmişti.

AA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu