Siyaset

ABD’de Başkanlık yarışında işler kızışıyor

ABD Başkanı Donald Trump‘ın korona virüse yakalanmasının gerisinde gözler ABD seçimlerine çevrilirken milli anket sonuçları, Halkçı Parti’nin Başkan Adayı Joe Biden, yarışı Başkan Donald Trump’ın 7 puan önünde götürüyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın korona virüse yakalanmasının gerisinde gözler bir kez daha ABD seçimlerine çevrildi. Trump’ın tercih kampanyalarının sanal ortamda gerçekleştirilebileceği ya da ertelenebileceğinin açıklanmasıyla, seçim tarihi bir kere daha gündem oldu. ABD seçimlerinde herhangi bir değişim olmaması halinde 3 Kasım’da gerçekleştirilecek. Seçime bir ay kala son verilere kadar, Demokrat Parti’nin Başkan Adayı Joe Biden, Başkan Donald Trump’ın 7 puan önünde. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Başkanlık Tartışmasının ardından yapılan milli anket sonuçlarına tarafından, Joe Biden yarışta lider durumda. Çok sayıda bambaşka kurum göre gerçekleştirilen anketlere göre yarışta Biden, Trump’ın 6,5 ile 7 puan önünde. Bilhassa Arizona, Florida, Ohio ve Kuzey Carolina gibi geleneksel olarak Cumhuriyetçi olan eyaletler de zeka Biden’in önde gözükmesi sebebiyle Trump seçmenleri endişeli.

Trump’ın afiyet soru işaretine niçin oldu

Başkan Trump’ın 15 Ekim’de gerçekleştirilmesi planlanan İkinci Başkanlık Tartışmasında öne geçmesi beklenirken, Trump’ın sağlık durumundaki son gelişmeler seçmende soru işareti oluşturdu.

Gözler 15 Ekim’de gerçekleştirilecek yeni Biden – Trump tartışmasına çevrilmişken Covid-19’a yakalanan ve önlem amaçlı da olsa hastaneye kaldırılan Trump’ın tercih çalışmalarını dondurduğu açıklandı. 15 Ekim’de yapılacak kavga programına ise katılabileceği düşünülmüyor.

Trump’ın seçimlere bu değin kısa vakit kalan hastalanması ise başkanlık için yarışan her iki taraf açısından da stratejileri karıştırıyor. ABD’de seçime yakın zamanda daha önce yaşanmamış olan bu durum kampanyalar açısından bilinmezlikleri bir araya getirdi.

Trump’ın yanı sıra Trump’ın tercih kampanyası danışmanı ve Trump ile yakın çalışan Bill Stepien’in de Covid-19’a yakalandığının açıklanması da virüs salgını riskini bugüne kadar olası olduğunca önemsiz göstermeye çalışan Trump’ın seçim kampanyası stratejilerini zora soktu.

Trump, seçmeni ile bir araya gelemiyor

Trump, özellikle seçmenini harekete geçiren büyük mitingler düzenlemesi ve millet ile bir araya gelmesi üzerine kurulan çalışmalarını iyice durdurdu. Kaybedilecek süre ve bu sene etkin olan salgın nedeni ile posta yolu ile oy kullanımının yakında başlayacak olması sebebiyle sonuçların Trump açısından olumsuz etkileyeceği düşünülüyor.

Trump’ın sağlığı Biden’ı etkiledi

Seçim yarışının bir diğer ismi Biden ise ortaya çıkan beklenmedik koşul ile başa çıkmakta zorlanıyor. Biden ise, tercih kampanyası her tarafında yapacağı hamlelerin zorda olan birine atak anlamına gelme riski karşısında çalışmalarını önümüzdeki günlerde ince bir çizgide yürüyecek. Biden yaptığı son açıklamada, kampanyasının aynı biçimde devam edeceğini belirtti ama kampanya yönetimi göre Trump ile ilgili birçok negatif duyuru da yayından geri çekildi.

Stratejilerde değiştirme nasıl olursa olsun genel kanıya kadar 15 Ekim’e dek geçecek işlem ve Trump’ın hastalığı seçimlerin sonucunda büyük siklet taşıyacak. – LOS ANGELES

ABD'de Başkanlık yarışında işler kızışıyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu