Dünya

ABD’de bir kadının koronavirüs testi yapılırken kafatası duvarı delindi

ABD’nin Lowa eyaletinde yaşayan kadının, sürüntü testi yaptırdığı sırada kafatasını koruyan duvarın yırtılmasıyla beyin omurilik sıvısı burnundan akmaya başladı. Kadın, baş ağrısı, baş dönmesi ve kusma şikayetlerinin yanı sıra boynunun sertleştiği, metalik bir lezzet aldığı ve ışığa aleyhinde hassasiyet geliştirdiği şikayetleriyle doktora başvurdu. Vakayla ilgili teferruatlar, “JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery” dergisinde yayımlandı.

GEÇMİŞTE GÖRDÜĞÜ TEDAVİDEN KAYNAKLANMIŞ OLABİLİR

Vakayı inceleyen Lowa Üniversitesinde görevli hekim Jarrett Walsh ve ekibi, yapılan testlerde, kadının kafatasının aşağı delik açıldığını fark etti. Walsh, sürüntü testinde kullanılan uzun çubuğun duvarda delik açmasının, kadının intrakraniyal hipertansiyon nedeniyle geçmişte gördüğü tedavinin sonucu olduğuna inandıklarını dile getirdi. Bu tedavinin, “beyin dokusunun kafatasındaki bir açıklıktan kese şekildeki fıtıklaşması” anlamına gelen ensefalosele yol açtığına ve kadının temmuzda ameliyat olduğuna dikkat çekici edildi.

BAZI HASTALAR İÇİN YALNIZCA ORAL SÜRÜNTÜ ALINMALI

Uzmanlar, fazla sinüse sahip ya da kafa kaidesi ameliyatı olanların, Kovid-19’un tespiti için yalnizca oral sürüntü alınmasını istek etmeleri gerektiğini vurguladı.

ABD'de bir kadının koronavirüs testi yapılırken kafatası duvarı delindi

Kaynak: Anadolu Ajansı / Gamze Türkoğlu Oğuz

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu