Teknoloji

ABD’de Bir Ortaokul Öğrencisi, Çalışan Bir Füzyon Reaktörü Üretti

Füzyon reaktörleri günümüzde son derece ilgiyle yaklaşılan bir konu ve öbür ulusların bu konuya milyarlar harcadığı da bilinen bir reel. Atomları karışıklığa itmek yerine birleştirme bir uçtan bir uca açığa çıkan enerjinin kullanılmasını sağlayan bu füzyon reaktörlerinin yapımı da oldukça kuvvet. Ancak reaktörü 12 yaşından 13 yaşına geçmeden hemen önce yapan Jackson Oswalt, bunu konut koşullarında gerçekleştirdi.

Jackson, yaptığı açıklamalarda reaktörün tasarım ve üretim kısımlarında kimsesiz çalıştığını belirtti. Başarısını Guinness Dünya Rekorları ile paylaşan Jackson, yaptığı açıklamalarda “Reaktördeki sıcaklıklar değişse de 100 milyon (kelvin) dereceye dek çıkabiliyor” ifadelerini kullandı.

Çektiği bir videoda süreci anlatan Jackson elektriği kullanarak iki döteryum (ağır hidrojen) atomunu hızlandırmayı başardığını; bunun sonucunda atomların nötron açığa çıkararak su ısıtıp buhar oluşturabilen helyum 3 (izotop) ürettiğini ifade etti. Bu buharın da elektrik üretmek için kullanılabileceğinin de altı çizildi.

Jackson Oswalt şu asıl kadarki en genç füzyon reaktörü üreticisi olsa da rekorun önceki sahibinin de fazla büyük olmadığını belirtmekte avantaj var. 14 yaşında füzyon reaktörü oluşturan Taylor Wilson, rekorun eski sahibiydi ve Jackson, yaptığı açıklamalarda Wilson’dan ilham aldığını açıklama etti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu