Teknoloji

ABD’deki Türk Öğrenci, Cannes Kısa Film Festivali’nde Ödül Aldı

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde belgelere dayanan-film alanında master eğitimine devamlı Dere Tasdik, yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği ‘Sur Les Pointes’ adlı projesiyle Cannes Kısa Film Festivali’nde ‘En İyi Kısa Belgesel’ ödülü kazanmayı başardı.

Kazandığı ödül ile ilgili açıklamalarda bulunan Onay, “Sıkı çalışmalarımızın ve verdiğimiz emeklerin karşılık görmesi bizi fazla mutlu etti. Dans gibi film alanında örnekleri daha önce görülmemiş bir konuyu öbür, yeni bir açıdan ele almak asıl hedefimizdi. Filmimizi kısa lakin öz tutup, hikayeyi canlı ve keyifli bir şekilde anlatmak istedik. Bu etkiyi ayrıca Amerikan hem diğer kültürlerdeki izleyicilerde yaratabilmiş olduğumuzu gördük.” ifadelerini kullandı.

Cannes’dan sonra hedef Sundance ve öteki festivaller

cannes

Nehir Tasdik’ın Sur Les Pointes ile yolculuğu, Cannes Kısa Film Festivali’nde sona ermeyecek. Tasdik, yine kısa belgesel dalında Sundance Film Festivali, Big Sky Documentary Film Festivali, Miami Film Festivali ve Key West Film Festivali için de başvuruda bulunduğunu ifade etti.

Dere Onaylama’ın hem yapımcısı hem de yönetmeni olduğu Sur Les Pointes, 13-21 Eylül tarihşerinde koronavirüs pandemisi sebebiyle ilk olarak çevrimiçi olarak gerçekleştirilen Cannes Kısa Film Festivali‘nde gösterilmişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu