Dünya

ABD’den Yunanistan’a üstteki düzey yardım ziyareti

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun önümüzdeki hafta Yunanistan’da temaslarda bulunacağı ve Girit’teki hava üssünü ziyaret edeceği belirtildi.

Abone ol

DW Türkçe’nin haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Türkiye ile Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginlikte Yunanistan’a bir ziyaret gerçekleştireceği bildirildi.

Iki Taraflı taahhüdü yineleyecek

Bakanlık’tan yapılan açıklamada Pompeo’nun Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis ve Savunma Bakanı Nikos Dendias ile bir araya geleceği, ‘Yunanistan ile ilişkilerde on senelerdir en zinde dönemin yaşanmasından duyduğu memnuniyeti dile getireceği ve Doğu Akdeniz’de emniyet, barış ve refahın geliştirilmesi yönündeki iki taraflı taahhüdü yineleyeceği’ belirtildi.

Deniz üssünü ziyaret edecek

Ziyaret programına kadar Pompeo önce Selanik kentinde bir bilim ve teknoloji anlaşmasına imza atacak ve enerji sektöründen temsilcilerle enerji çeşitliliği ve Yunanistan’daki altyapı projelerini görüşecek. Pompeo’nun Selanik’in peşinde Girit adasına artan bir şekilde Sudo Koyu’nda ABD ve NATO tarafından da kullanılan deniz üssünü ziyaret edeceği açıklama edildi.

Kıbrıs ziyareti tepki çekmişti

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun iki hafta önce Kıbrıs’ta yalnızca Rum kesimini ziyaret etmesi Türkiye’de tepkilere neden olmuştu. Yunanistan ile askeri ilişkilerini son yıllarda güçlendiren ABD, Kıbrıs’a karşın 33 yıllık tabanca ambargosunu da 1 Eylül’de kısmen kaldırdığını açıklamıştı. Pompeo’nun 27 Eylül-2 Ekim tarihleri aralarında Yunanistan’ın ardından İtalya’ya gideceği, Vatikan’da da temaslarda bulunacağı ve son durak olarak Hırvatistan’ı ziyaret edeceği bildirildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu