Dünya

AB’den Ermenistan ve Azerbaycan’a ‘çatışmayı durdurun’ çağrısı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında çatışmaların acilen durdurulmasını istedi.

AB'den Ermenistan ve Azerbaycan'a 'çatışmayı durdurun' çağrısı

Avrupa Birliği (AB), Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında çatışmaların şimdi durdurulması için çağrıda bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yazılı açıklamasında, Dağlık Karabağ’daki cephe hattında çıkan çatışmalarda asker ve sivil can kayıpları olmasından üzüntü duyduklarını belirtti.

“AB, çatışmaların şimdi durdurulması, gerginliğin düşürülmesi ve ateşkesin sıkı şekilde gözlenmesi çağrısında bulunmaktadır.” ifadesini kullanan Borrell, tarafların Avrupa Emniyet ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu himayesinde ön koşulsuz olarak müzakerelere dönmesinin acele siklet taşıdığını kaydetti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun bu sabah cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil ikâmetgâh birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla alev açtığı bildirilmişti. Açıklamada, Azerbaycan ordusu komutanlığının da sivil halkın güvenliğini karşılamak için bütün cephe her tarafında bir aleyhinde saldırı başlatmaya karar verdiği açıklama edilmişti. Ermenistan ise saldırının Azerbaycan tarafından başlatıldığını duyurmuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu