Dünya

AB’nin yaptırım tehditlerine rağmen Merkel’den ılımlı Türkiye mesajı

Belarus’taki siyasi kriz, Doğu Akdeniz gerilimi ve Dağlık Karabağ’da yaşananlar gibi yoğun bir gündemle bir araya gelen AB liderleri, zirvenin ikinci gününde açıklamalarda bulunmaya devam ediyor.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Türkiye‘yi niyet alan açıklamalarının gerisinde söz sırası Almanya Başbakanı Angela Merkel‘e geldi.

“HER ŞEYİ GERÇEKLEŞTIRMEK İSTİYORUZ”

Basın mensuplarının karşısına geçen Merkel, Michel ve Von der Leyen’in aksine daha ılımlı ifadeler kullandı. Merkel, “AB-Türkiye anlaşmasını tartışma etmek istiyoruz. Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın haklarına hürmet duyulması gerektiğini açıkça belirttik ama Türkiye’yle yapıcı ilişkilerimiz olmalı. AB-Türkiye aralarında pozitif bir gündem olması için her şeyi yapmak istiyoruz” dedi.

Merkel, AB’nin Belarus’a getirdiği yaptırımların demokrasinin aleyhinde duranlara kayda değer bir mesaj olduğunu da belirtti.

YAPTIRIM SİNYALİ VERMİŞTİ

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise yaptırım seçeneklerinin masada olduğunu söylerken, “Türkiye ile olumlu ve yapıcı bir ilişki kurmak istiyoruz. Bunun Ankara’nın da çıkarına olduğuna inanıyoruz. Oysa provokasyonlar ve baskılar durduğunda bu gerçekleşebilir. Bu yüzden Türkiye’nin tek taraflı eylemlerden vazgeçmesini bekliyoruz. Bu hareketlerin Ankara göre tekrarlanması halinde AB tüm mevcut araçları ve seçenekleri kullanacaktır” demişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu