Teknoloji

Aboneliklerin e-Devlet Üzerinden İptal Edilebilmesini Sağlayacak Düzenleme, Devlete Ait Gazete’de Yayımlandı

Geçtiğimiz aylarda taslak olarak karşımıza meydana çıkan ve vatandaşların elektrik, su, doğalgaz, internet gibi aboneliklerinin iptallerini e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilmesini mümkün kılacak düzenleme, bugün itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Oysa laf konusu sistemin yürürlüğe girmesi için önce zorunlu çalışmaların tamamlanması gerekiyor.

Abonelik iptali, vatandaşların en fazla rahatsız olduğu konuların başında geliyordu. Çünkü bir yurttaş, herhangi bir aboneliği iptal ettirmek istediğinde kimlik ibrazı yapıyor ve kullanım dolduruyordu. Diğer Taraftan abonelik merkezlerinde de beklenmek zorunda kalınıyordu. Oysa son düzenleme ile birlikte bu dönem sona erdi. Vatandaşlar bundan böyle, e-Devlet yoluyla abonelik iptallerini kolaylıkla yapabilecekler.

E devlet

Son yıllarda özellikle de mobil operatör ve internet aboneliklerinin yaygınlaştığını ifade eden Tüketici Kullanım Merkezi Onursal Başkanı Açık Fikirli Ağaoğlu, vatandaşların abonelik açarken zorlanmadıklarını oysa aboneliği kapatmak istediklerinde az kalsın cefa çektiklerini söylüyor. Tüketicinin abonelik iptalleri için çırpındığını, buna karşın yapabildiği en iyi şeyin hizmeti dondurmak olduğunu gösteren Ağaoğlu, yeni sistemle birlikte bu sorunların ortadan kalkacağını, vatandaşların da sürpriz faturalarla karşılaşmayacaklarının altını çizdi.

e-Devlet

Vatandaşların e-Devlet yoluyla abonelik fesih bildiriminde bulunarak işlemlerini başlatacağını söyleyen Ağaoğlu, bu talebin 24 saat içerisine işleme konulacağını, 48 saat sonunda da fesih işleminin gerçekleşeceğini ifade ediyor. Olası bir iptalden vazgeçme durumunda da hizmet verenin ekstra faturalandırma yapamayacağının altını çizen Ağaoğlu, bu sayede vatandaşların haklarının korunacağını belirtiyor.

Ağaoğlu’na kadar Türkiye’de aktif halde bulunan 160 milyon civarında abonelik var. Bu aboneliklerin 83 milyonunun mobil operatörken 60 milyonunun da internet aboneliği olduğunu açıklayan Ağaoğlu, yeni düzenlemenin abonelik iptal işlemini fantastik derecede kolaylaştıracağını ifade etti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu