Sağlık

Afiyet Bakanı Koca: ‘Vaka çoğalma hızımız denetleme altına alındı’

Samsun Valiliğini ziyaret eden Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, kayda değer açıklamalarda bulundu. Bakan Koca konuşmasında, “Doğu, Güneydoğu ve Ege Bölgemizden daha sonra bugün Orta Karadeniz’deki illerimizin durumlarını değerlendirmek ve incelemelerde bulunmak üzere Samsundayız. Ziyaretimize Sayın Valimiz ile görüşerek ve genel bir şart değerlendirmesi yaparak başladık. Korona virüsü salgınının Samsun’daki seyrini ele aldık. Sunulan afiyet hizmetlerinin durumu ihtiyaçları ve çözüm talep edilen hususlar hakkında data alma ve istişare etme fırsatı bulduk. Samsun, bölgenin çekicilik merkezi, çoğalan ve çoğalan bir ilimiz. Buna paralel olarak afiyet alanındaki ihtiyaçları da her geçen gün artıyor. Korona virüsü salgını ile birlikte bu ihtiyacın daha da büyüdüğünü gördük ve adımlarımızı da buna tarafından atacağız. İl merkezimiz ve ilçelerimizde bu güne kadar böylece fazla sıhhat yatırımı hayata geçirdik. Sayın Valimizle az önceki görüşmemizde bu yatırımlara ek olarak Samsun’un gereksinim duyduğu sağlık tesisleri özellikle şehir hastanesi hakkında ayrıntılı değerlendirmelerimizi yapmış olduk. İncelemelerimizi tamamladıktan sonradan akşam bu konuda daha ayrıntılı açıklamalarımız olacak. Buradan ayrıldıktan sonradan Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanemizi ziyaret edeceğim. sonra da egzersiz toplantılarımıza geçmiş olacağım” dedi.

“Bir dönem kurallara sıkı sıkı uyarak yaşadığımız keskin düşüş ne yazık ama sürdürülebilir olmadı”
Hasta sayılarındaki bariz düşüşün sürdürülebilir olmadığını dile getiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bildiğiniz gibi 6 aydır korona virüsü salgını ile uğraş ediyoruz. Bir dönem kurallara sıkı sıkı uyarak yaşadığımız belirgin düşüş ne eyvah ama sürdürülebilir olmadı. Hastalığı hafife almak, temizleme, maske ve mesafe kurallarına riayet etmemek bizi bitmiş istemediğimiz tablolarla karşı karşıya bıraktı. Hasta sayılarımız ve kayıplarımız tekrar artmaya başladı. Bu koşul yalnızca Türkiye için yok bütün dünya için geçerli. Hasta sayılarımızdaki büyüme bildiğiniz gibi her bölgemizde aynı oranda değil. Bazı illerimizde istemediğimiz artışlar görürken bir takım illerimiz ve bölgelerimizde ise sağlam tedbirler ve vatandaşlarımızın duyarlılığı tamamen salgını denetim altında tutabiliyoruz” diye konuşu.

“Vaka artma hızımızın denetleme altına alındığını söyleyebilirim”

Olgu çoğaltma hızının son 1 haftada denetleme altına alındığını vurgulayan Bakan Fahrettin Koca, “Son bir haftadır ülke çapında alınan tedbirler ve sıkı yoklama bir uçtan bir uca vaka yükselme hızımızın teftiş altına alındığını burada bilhassa söylemek istiyorum. Ancak bu bizi katiyen ve katiyen rehavete sürüklememelidir. Geçtiğimiz haftalarda dağıtılmış bölgelerde hastanelerdeki aşırılık sizlerin de malumu. En belirgin olarak Orta ve Doğu Anadolu illerimizde olsa da tüm büyükşehirlerimizde zaman zaman sıkıntılarımız oldu. Valilerimizle, il müdürlerimizle başhekimlerimizle, sağlık durumu ordumuzla yürüttüğümüz sıkı koordinasyon ile mücadelemizi sürdürüyoruz. Samsun ve civar iller de bu anlamda Sağlık Bakanlığı olarak mercek altına aldığımız merkezlerimizden biri oldu. Karadeniz Bölgesi’ne geçiş kavşağı olması sebebiyle Samsun manâlı bir insan hareketine maruz kalıyor. Yaz sonunda diğer illere dönüşler sebebiyle hastalığın daha da dağılma potansiyeli mevcut. bu nedenle Samsun’un ülke çapında salgın kontrolü namına kritik bir yeri var” şeklinde konuştu.

“Samsun’da 60 yaş üstü büyüklerimiz aralarında hasta oranımız epeyce yüksek”

Samsun’da 60 yaş üstü büyüklerin arasında hasta oranının oldukça yüksek olduğuna uyarı çeken Koca, “Samsun’daki artışa yönelik yaptığımız çabuk ve etkili müdahaleler ile son 1 haftada 1 ay öncesine göre 3’te 1 oranında vaka sayısında düşüş oldu. Artma hızının denetleme altına alınmasına takiben 1 hafta 10 gün içinde hasta sayılarının daha da aşağıya doğru düşmesini bekliyoruz. Alacağımız tedbirler ile hasta sayısını ve hastane yükümüzü her geçen gün azaltmayı hedefliyoruz. Samsun’da şu an özellikle salgında galibiyet oranımızı önemli oranda etkileyen sahada filyasyon çalışmalarımız bu dönemde Samsun için filyasyon ekip sayımızı 175’e çıkardık. Türkiye genelinde temaslıların taramasını sıradan 13 saate kadar indirebildik. Samsun’da ise temaslıları takip süremiz 9 saate dek inmiş durumda. Yani Türkiye ortalamasının aşağıda. Samsunlu vatandaşlarımıza buradan önemli bir uyarımız da olacak. İlimizde 60 yaş üstü büyüklerimiz arasında hasta oranımız oldukça yüksek. Bu yaş grubunun nüfusa oranı Samsun’da yüzde 17. Ama hasta oranı ise yüzde 28. Yani yüzde 65 oranda daha artı. Hastalığın 60 yaş üzerinde daha ağır seyrettiğini hepimiz biliyoruz. bu nedenle büyüklerimizi daha iyi gözetmek ilk önce gençler olmak üzere Samsunlular ve bizlerin görevidir” ifadelerini kullandı.

Samsun programı hakkında da konuşan Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, hem şunları söyledi:

“tekrar tekrar altını çiziyorum. Temaslıları ne değin erken tecrit edebilirsek salgın kontrolünde pek başarılı oluruz. Türkiye, dünyada temaslı takibini en iyi yapan ülkelerden biri. Bu gücümüzü de Samsun’da da sahaya sürdük. Önümüzdeki günlerde bunun etkisini daha artı göreceğimizi bildirmek istiyorum. Temizlik, maske ve uzaklık bu salgına karşı en önleyici gücümüz. Bu tedbirlerden imtiyaz veren her ülkede ve her ilimizde istemediğimiz tabloları görüyoruz. Bu anlamda bütün hemşehrilerimizi tedbirlere sıkı sıkı sarılmaya ağırlama ediyorum. Bugün bölgedeki durumu uygun bakmak, ivedi müdahale gereken konulara çözüm üretmek için buradayız. Az sonradan da Samsun Sağlık İl Müdürümüzün, saha koordinatörümüzün, başhekimlerimizin katılımı ile il afiyet değer biçme toplantılarını gerçekleştireceğiz. Alınabilecek tedbirleri de istişare edeceğiz. sonradan da Amasya, Çorum, Ordu, Sinop ve Tokat il sağlık müdürleri, başhekimlerimiz ve saha koordinatörlerimizin katılımı ile bölge değerlendirmelerimizi yapacağız. Böylece bu 6 ilimizdeki aktüel durumu, ihtiyaçları ve afiyet altyapısını detaylarıyla değerlendirmiş olacağız. Toplantımız bittikten daha sonra da akşam saatlerinde bitmiş sizlerin karşısına geçip bu anlamda daha ayrıntılı bilgi ve aldığımız kararları açıklamış olacağım ve soruları cevaplayacağım.”

Sıhhat Bakanı Koca’nın Samsun ziyaretlerinde Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile ilgili kurum amirleri katıldı.
Bakan Koca il değer biçme toplantılarının gerisinde saat 18.30’da haftalık alışılmış basın açıklamasında bulunacak.

Furkan Abrek Ünal – Erdi Demür
 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu