Gündem

“Afiyet Bakanlığı Covid-19 vakalarını şubat ayında biliyordu” iddiası

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, uluslararası bir sağlık dergisinde Sağlık Durumu Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci imzasıyla yayımlanan çalışmada, Şubat ayında Covid-19 fazla tanılı 24 hastanın Mersin’de çare altına alındığının yazdığını açıkladı. Emir, “Bakanlık, Türkiye’de ilk vakayı 11 Mart’ta açıklamıştı. Bu bir skandaldır” dedi.

"Afiyet Bakanlığı Covid-19 vakalarını şubat ayında biliyordu" iddiası

BURCU CANSU

CHP Ankara Milletvekili Murat Dikte, Sıhhat Bakanlığı’nın ilk vakanın açıklandığı 11 Mart’tan önce Covid-19 tanılı hastaların varlığını bildiğini açıkladı. Dikte, Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci’nin Şubat ayında uluslararası bir dergide yayımlanan yazısında, Mersin’de Covid-19 tanılı 24 hastanın tedavi altına alındığını yazdığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının 11 Mart’ta görüldüğünü açıkladığını anımsatan Emir, BirGün’e şunları söyledi:

” Bakan Yardımcısı Birinci’nin yayımlanan bu çalışmasından Mersin’de Şubat ve Mart ayları arasında zatürree belirtisiyle hastaneye başvuran 24 kişiye Covid-19 artı tanısı konulduğunu anlıyoruz. Bu bir skandaldır. Çalışmanın ayrıntılarına bakıldığında iki öbür ilacın bu kişiler üzerinde denendiğini ve bu çalışma için, Afiyet Bakanlığı’ndan müsade alındığını da görüyoruz.

Afiyet Bakanı Koca ve Bakan Yardımcısı Birinci’nin birbirini yalanladığı bir koşul ile karşısında karşıyayız. Eğer Birinci, bu vakalar olmadığı halde varmış gibi milletlerarası bir yayın yapmışsa bu ayrıca bilimsel bir suçtur hem de farklı bir skandaldır. Bu hareket, Bakan Koca’nın altını oymaya dönük de bir girişimdir, aynı zamanda Sıhhat Bakanlığı’ndaki çürümüşlüğü de dobra dobra ortaya koymaktadır.”

BİR DAKİKA GÖREVİNDE DURMAMALI

Dikte, “Bakan Koca’nın Mart ayına gelene değin sadece Mersin’de 24 Covid pozitif vakası olduğunu bilerek 11 Mart’ta ‘ilk vakayı bulduk’ demiş olmasını dikkate almak dahi istemiyoruz” dedi.

Devletin beceriksizlerin elinde savrulduğunu söyleyen Emir, “İktidar, inandırıcılığını ve güvenilirliğini yitirmiştir. Bakan Koca’nın bir lahza evvel açıklama yapmasını bekliyoruz. En azından bildirim yalanlanacaksa yalanlansın, aksi takdirde Afiyet Bakan Yardımcısı bir dakika bile görevde kalmamalıdır” diye konustu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu