FutbolSpor

Ahmet Ağaoğlu: ‘1 Milyar 100 Milyon Liralık Ödeme Yaptık’

Ağaoğlu, AA muhabirine verdiği demeçte, görevde oldukları zaman boyunca 1 milyar 100 milyon liralık ödeme yaptıklarını kaydetti.

‘1 MİLYAR 1 MİLYON LİRALIK ÖDEME YAPTIK’

“Nisan 2018’de koltuğa oturduğumuzda borcumuz 900 milyon lira civarındaydı.” biçiminde konuşan Başkan, şunları söyledi: “O günkü kur ile 185 milyon Euro ediyor. 30 Haziran 2020 tarihi itibarıyla da borcumuz tekrar 900 milyon lira civarında. Güncel kur üzerinden 110 milyon Euro. Göreve geldiğimiz günden bugüne ödediğimiz para ise 1 milyar 100 milyon liranın üzerinde. Ortalama günde 1,2 milyon liralık bir ödeme yaptığımız anlamına geliyor. Biz borçları öderken dahası da ağır faiz yükü ve kur farkından kaynaklanan sorunları da çözerek kulübümüzün bir batağın içerisine girmesini engelledik. Bunları yapmamış olsaydık ve eski anlayış devam etmiş olsaydı borcumuz maalesef 2 milyar liranın üzerine çıkacaktı. Bu şekilde bir idareli istikrarla devam ettiğimiz sürece 7 sene sonradan borçsuz bir Trabzonspor olacağını ümit ediyoruz. Bu Trabzonspor camiasının gücüdür, Trabzonspor ailesinin defalarca birlikte başardığı seferberliğin ürünüdür.”

Ahmet Ağaoğlu, “Göreve geldiğimizde Trabzonspor’un futbolcu üretecek, yetiştirecek, değerleyecek ve satacak bir kulüp olması gerektiğini vurguladık. İlk günden beri de bu çizgide devam ediyoruz.” diye belirtti.

Ağaoğlu, 2,5 senede 38 oyuncuyu transfer etti, bu oyuncularım tamamı için hemen hemen 13,2 milyon euro bonservis ücreti ve 3,7 milyon Euro menajerlik bedeli verdiklerinin altını çizerek, “Tekrar bu süreçte Alexander Sörloth, Yusuf Yazıcı, Burak Yılmaz, Juraj Kucka, Okay Yokuşlu, Bero ve Castillo gibi isimlerin bonservis bedeliyle satışını gerçekleştirdik. Bu transferlerden kulübümüz 44 milyon 300 bin euro gelir elde etti. Yani harcadığımızın 2,5 katı bir kazanç elde etmişiz. Bu süreçte Süper Lig’de iki sezonda da şampiyonluk yarışı verdik, Türkiye Kupası’nı müzemize götürdük. Öteki kulüplerin benzer sürede yaptığı transferlere, harcadığı paralara ve elde ettikleri puanlar ile gelirlere bakarsak, Türkiye’de bu anlamda en başarılı kulüp olduğumuzu söyleyebiliriz.” ifadesini kullandı.

‘300 MİLYON LİRAYA YAKIN GELİRİ KASAMIZA KOYDUK’

Engebeli zamanlardan geçtiklerini anlatan Trabzonspor Başkanı açıklamasını şu şekilde sonlandırdı: “Tahsis süremizin hemencecik başında ödenmemiş futbolcu maaşları, Çin’den Amerika’ya değin biriken bonservis ve menajerlik ödemeleri, UEFA, FIFA ve TFF’deki dosyaların yanı sıra böylece fazla idareli çıkmazla ve sorunlarla aleyhinde karşıyaydık. Sloganımızda olduğu gibi yan yandan, biz bize büyük bir mücadelenin içine girdik. Dürüst tasarlama ve doğru adımlarla az daha bütün gelirlerimizde yüzde 50’yi aşan bir artış sağladık. Yaklaşık 140 milyon liradan fazla sponsorluk geliri elde ettik. Bu sezon bilet, kombine, forma ve maç günü gelirlerimizde büyük bir düşüş yaşansa da geçtiğimiz sezonlarda tekrar 150 milyon lirayı aşan bir ticari kazanç sağladık. Hemen Hemen 300 milyon liraya yakın geliri kasamıza koyduk.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu