Gündem

Aile hekimleri virüsle mücadelede yalnız kaldı

Ülkenin dört bir tarafında ‘tükendik’ diye seslenen afiyet çalışanları bir yanlamasına koronavirüsle uğraş ederken bir yana da her geçen gün eklenen yeni iş yükleriyle uğraş ediyor. Aile hekimleri, uygulanan yanlış politikalarla hayatlarının riske atıldığını vurguluyor.

Aile hekimleri virüsle mücadelede yalnız kaldı

Yaren ÇOLAK

Pandemide yedinci ay geride kalırken koronavirüs olgu sayıları artmaya devam ediyor. Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının sayısı 100’ü geçerken hekimler ve sıhhat çalışanları aşarken ülkenin dört bir yanına ‘tükendik’ diye sesleniyor.

Aile hekimleri de her geçen gün farklı iş yükleriyle karşılaşıyor. Ülkenin öbür illerinden aile hekimleri yaşadıklarını BirGün’e anlattı.

TAŞIYICI OLARAK POLİKLİNİĞE DÖNÜYORUZ

aile-hekimleri-virusle-mucadelede-yalniz-kaldi-786784-1.
Gündüz poliklinikte 100’e yakın hasta baktıktan daha sonra akşamları da filyasyonda görevlendirildiklerini söyleyen Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Tokat Şube Başkanı Dr. Sercan Çay, uygulanan yanlış politikalar nedeniyle yurttaşların da riske atıldığına uyarı çekti: “Ayrıca biz aile hekimleri olarak vatandaşla bağlantı halindeyiz. Yurttaşlar devlet hastanelerinde Covid riski olduğunu düşündüğü için aile sağlığı merkezlerine geliyor. Gün içerisinde takriben 100 hastayla bağlantı halindeyiz. üstelik akşam bizi devlet hastanelerinde sürüntü alma nöbetine yolluyorlar. Yeşil bölgede olsak yeniden tamam. Fakat biz bu şekilde aile sağlığı merkezine gelen hastalarımızı da riske atıyoruz. Doğrudan Doğruya sabahtan taşıyıcı olarak poliklinikte oluyoruz.”

‘AİLE HEKİMLERİNE EKİPMAN YOLLANMASIN’

aile-hekimleri-virusle-mucadelede-yalniz-kaldi-786785-1.

Ordu’da Aile Hekimi Dr. Hazar Cırık teçhizat sorununa değindi: “Covid-19 ‘un başında koruyucu donanım eksikliği sorunumuz yoktu. Ancak işlem içerisinde bu soruna karşılaşmaya başladık. Takriben iki hafta önce bakanlıktan yazı geldi. ‘Aile hekimlerine teçhizat yollanmasın’, ‘bireysel koruyucu ekipmanlarını kendileri alsın’ dendi. Gün içerisinde fazla pozitif hastayla temaslıyız, donanım yollanmaması bizleri riske sokuyor. Pandemi sürecinde ASM hasta sayısı arttı. Ve biz ASM’lerde randevulu alıştırma yapmadığımız için keza hastalar keza bizler için bağlantı ve bulaş ortamı yüksek.”

RİSK GRUBUNDA OLAN HEKİMLER İDARİ İZİNLİ SAYILMADI
aile-hekimleri-virusle-mucadelede-yalniz-kaldi-786786-1.
Risk grubunda olmalarına karşın hedeflemek zorunda bırakılan hekimler olduğuna göze çarpan eden Adana AHEF Şube Başkanı Dr. Yakup Şahin ise “Adana’da şu an yaklaşık 23 hekim Covid tedavisi görüyor, bunlardan yedisi aile hekimi ayrıca 100’e yakın sağlık durumu çalışanı da pozitif. Bu tehlikeli ortamda idari izinli sayılması gereken doktor arkadaşlarımıza ‘yeterli doktor yok’ diyerek müsade verilmiyor. Hamile, astım, KOAH, kanser tedavisi görebilen hekimler de eleman yetersizliği bahanesi ile yönetimsel izinli sayılmadı” diye konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu