Siyaset

AK Parti’li Ayrım, Azerbaycan izlenimlerini anlattı

TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Arkadaşlık Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, Azerbaycan’a gerçekleştirdikleri ziyarete ilişkin, “Görüşmelerimizde Azerbaycan’ın haklı davasını yeniden savunacağımızı açıklama ettik” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Azerbaycan ziyaretine katılan AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Türkiye Azerbaycan Parlamentolar Arası Arkadaşlık Grubu AK Parti’li, CHP’li, MHP’li ve İYİ Parti’li üyeler ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Ayrım, Azerbaycan izlenimlerini anlattı. Ermenistan’ın, Yukarı Karabağ cephe hattında Azerbaycan ordusu mevzilerine ve sivil ikâmetgâh bölgelerine ağır silahlarla saldırdığını bildiren Ayrım, “Gelinen noktada Azerbaycan ordusu, milletlerarası hukuktan doğan yasal müdafaa hakkını kullanarak, halkını gözetmek ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla aleyhinde büyük bir başarı ile harekat icra etmektedir. Bugüne değin başta Cebrail şehri olmak üzere 22 mesken yeri işgalden kurtarılmıştır” diye konuştu.

‘AZERBAYCAN’I ZİYARET ETTİK’AK Parti’li Ayrım, Türkiye’nin, Azerbaycan’a verdiği desteği sürdüreceğini vurgulayarak, “Ülkemizin sahada Azerbaycan’a verdiği desteğin fiziki nişanelerinden biri olarak, Dışişleri Bakanı’mız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na refakaten ‘Arkadaşlık Başkanı’ olarak dün can Azerbaycan’ı ziyaret ettik. Ziyaret çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Sayın Ceyhun Bayramov ile görüştük, Cenab Prezident Sayın İlham Aliyev tarafından heyetimiz kabul edildi. Görüşmelerimizde Azerbaycan’ın haklı davasını her tarafta savunacağımızı, kederde de sevinçte de bugün de yarın da yan yana olduğumuzu, dünyanın haklının yani Azerbaycan’ın yanında yer alması gerektiğini ve Yukarı Karabağ’ın Azerbaycan’ın olduğunu açıklama ettik” dedi.’AZERBAYCAN VATAN TOPRAĞIDIR’Görüşmelerde Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarma konusundaki azim ve kararlılığını gözlemlediklerini aktaran Fark, şöyle konuştu:

“Meclisimiz uluslararası hukuktan kaynaklanan yasal müdafaa hakkı çerçevesinde halkını gözetmek ve toprak bütünlüğünü tesis etmek nedeniyle Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği vatan savunmasını desteklediğimizi ifade ettik. Bu Nedenle ‘iki devlet tek millet’ olduğumuz Azerbaycan’la aynı zamanda tek yürek olduğumuzu bir kez daha gösterdik. Ermenistan şunu mükemmel bilmelidir. Azerbaycan bizim sadece karşılıklı tarih ve kültür, din ve dil birliğimizin olduğu bir devlet değildir; Azerbaycan bizim için uğruna büyük bedeller ödediğimizi Anadolu gibi aziz bir vatan coğrafyasıdır. Türkiye, ne vakit ve nasıl istiyorsa o şekilde Azerbaycan’ın yanındadır ve yanında olmaya devam edecektir.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Besti KARALAR

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu