Siyaset

AK Parti’li Kırkpınar’dan müjde gibi açıklama

AK Parti İzmir Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Yaşar Kırkpınar’dan müjde gibi bir tanımlama geldi. Kırkpınar ve arkadaşları tarafından hazırlanan kanun teklifiyle kırsalda yaşamış vatandaşların beklentileri karşılık buldu.

AK Parti İzmir Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Yaşar Kırkpınar, kanun değişikliği ile vatandaşların taleplerini kanunlaştırıp köyden mahalleye dönüşen ikâmetgâh yerlerinde sosyo-idareli faaliyetleri kolaylaştırmayı amaçladıklarını açıklama etti. Kırkpınar, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda değişikliğe gidildiğini duyurdu. Kırkpınar, “Köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunup sosyo-idareli durumu, şehir halkı merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve yarı hususlar dikkate alınarak kırsal mesken özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler, kırsal semt kabul edilecek. Orada yaşayan vatandaşlarımız kırsal semt statüsü ile faaliyetlerini ve yaşamlarını sürdürecek” dedi.

Vergi muafiyeti

O bölgede yaşayanlar için emlak vergisi muafiyeti veya indirimi uygulanacağına dikkat çeken Kırkpınar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Kırsal semt veya kırsal oturmuş alanlar gelir vergisinden muaf esnaf ile kolay usulde gelir vergisine bağlı mükellefler kadar işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile tarımsal üretimde kullanılan bina, arsa ve araziler Emlak Vergisi’nden muaf olacak. Bu yerlerde, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan yapı, arsa ve araziler için emlak vergisi yüzde 50 kesilmiş uygulanacak. Kırsal semt olarak belirlenen yerlerde, Belediye Gelirleri Kanunu gereğince alınması gereken yapı inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar alınmayacak. Diğer ödenti, harç ve harcamalara katılma payları yüzde 50 indirimli olacak. Bu yerlerde içme ve kullanım suları için alınacak ücret, minimum tarifenin iş yerleri için yüzde 50’sini, konutlar için yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenecek. Hem, öteki adalet, yükümlülük ve imtiyazların korunmasına devam edilecek.”

Kırsal yaşam çekici ayla getiriliyor

Milletvekili Kırkpınar, özellikle İzmir’de ilçelere ve şehir halkı merkezine uzakta mesken yerlerinde yaşayan vatandaşların bu anlamda önemli sıkıntılar çektiğine de aksan yaparak, “Bunu yaparak kırsal yaşamı daha çekici ayla getiriyor, köyden mahalleye dönüşen mesken merkezlerinde sosyal hayatı ve sosyo-hesaplı faaliyetleri daha da kolaylaştırıyoruz. Firari yapılaşmanın önüne geçilmesi için yerel yönetimlere yetki veriyoruz. Yerinden yönetimi özendirmek için ilçe belediye meclislerine yetki veriyoruz. Bu düzenlemeyle tarıma, hayvancılığa ve üretime katkı temin etmek maksadıyla da oradaki yaşamı kolaylaştırıyoruz. Bu düzenleme ile doğrusu dezavantajlı konumda olan bu alanları ayrıcalıklı konuma getirmeyi amaçladık. Sahada vatandaşlarımızla yapmış olduğumuz görüşmelerde bu ve yarı taleplerin olduğunu gördük ve egzersiz başlattık. Su fiyatlarının vergi ve harçların ve güya maliyetlerin azaltılmasına yönelik yoğun bir egzersiz yaptık. Bu teklifimizi komisyonumuzda kabul edip ve genel kurula sevk ettik. Düzenlemeden yararlanacak olan tüm vatandaşlarımıza hayırlı şanslı olsun” diyerek açıklamasına son verdi. – İZMİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu