Siyaset

AK Parti’li Özkan: 6-8 Ekim ihanet girişiminin hesabını sormaya devam edeceğiz

AK Parti’li Özkan: 6-8 Ekim ihanet girişiminin hesabını sormaya devam edeceğiz

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, 6-8 Ekim 2014’te yaşanan ‘Kobani olayları’nın Türkiye‘nin varlığı, bağımsızlığı, bütünlüğü, kardeşlik hukuku ve toplumsal barışını tehdit eden ihanet girişimi olduğunu söyledi. Özkan, “Bunlarla ilgili egemen hak kararını verirken muhakkak bizler de siyasiler olarak bu hain girişimi hayata geçirenlere, destek edenlere milletimizin huzurunda hesabını sormaya devam edeceğiz” dedi.

AK Partili Özkan, 2014’te HDP’nin çağrısıyla başlayan 6-8 Ekim olaylarının yıldönümünde DHA’ya değerlendirmede bulundu. Özkan, 6 Ekim’in, Türkiye için karanlık hayaller kuranların, Türkiye’yi kardeş kavgasına sürükleyenlerin ortaya koyduğu gayretlerin tarihi olduğunu belirtti. Özkan, “Dönemin HDP benzer Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın çağrısıyla başlayan akabinde 2 polisimizin şehit olmasıyla ve gerisinde da 30’dan fazla vatandaşımızın hayatını kaybetmesiyle sürekli bir dizi olayı hatırlıyoruz. Hesaplı olarak ülkemize 300 milyonun üzerinde önemli anlamda maddesel zararlar getirmişti. Yasin Börü ve arkadaşları terör yandaşları kadar vahşice katledilmişti” hatırlatmasında bulundu.

‘İHANET GİRİŞİMİNİN ADIDIR’Cahit Özkan, 6-8 Ekim olayları soruşturmalarında mahkemelerin pek çok mahkumiyet kararı verdiğini vurgularken, yeni meydana çıkan deliller çerçevesinde de 82 kişinin de gözaltına alındığını belirtti. Özkan, “Bunlarla ilgili hak süreci devam ediyor. Mahkemelerin vermiş olduğu karar istinaf ve yüksek yargıda Yargıtay denetimine açık. Akabinde varsa bir ihlal Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi de bu noktada denetimleri yapıyorlar. Onun için; 6-8 Ekim olayları ülkemizin varlığı, bağımsızlığı, bütünlüğü ve toplumsal barışını, kardeşlik hukuku için ciddi anlamda tehdit eden, bir ihanet girişiminin adıdır. Bu ülkede birlikte yaşama kültürümüzü gaye almış bir ihanet girişimidir. Bunlarla ilgili bağımsız hak kararını verirken elbette bizler de siyasiler olarak bu hain girişimi hayata geçirenlere destek edenlere milletimizin huzurunda hesabını sormaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. ‘DELİLLER GEÇ ULAŞABİLİR’Özkan, “6 sene niçin beklendi?” şeklindeki eleştirilere ilişkin de “Bazen öylesine delilleri karartılmış vakalarla, suçlarla aleyhinde karşıya kalırsınız ancak bunları ara sıra süre içeresinde faillerine ulaşamayabilirsiniz. Böylesine büyük bir soruşturmada muhakkak delil ve faillere ulaşamayabilirsiniz. Hala Turgut Özal’a düzenlenen hain suikastın failleri bulunamadı. Onun için bu dek failin bulunduğu, bu değin ekonomik zararların olduğu büyük suç teşebbüsü ve eylemlerinde kesinlikle mahkemelerin eline deliller geç ulaşabilir. Bu anlamda bağımsız yargıya güvenimiz tamdır. İnşallah bu noktada yargı önünde hesabın sorulacağına inancımız tamdır” değerlendirmesinde bulundu.’AZERBAYCAN’A DESTEĞİMİZ TAMDIR’

Özkan, ?Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısıyla ilgili de “Azerbaycan’a yönelen tehditlerin aynı zamanda Türkiye’ye yöneldiğini biliyoruz. Bu anlamda Azerbaycan’a yönelik bir hamle varsa doğrusu bunun arka planında nihai hedefin Türkiye olduğunun farkındayız. Türkiye Cumhuriyeti olarak Azerbaycan’a desteğimiz tamdır. Yüreğimiz birlikte atmaktadır. Azerbaycan’ın yanında sözde yok, özde yanına olmamız gerekir” diye konuştu.

GÖRÜNTÜ GEÇİLDİ

Besti KARALAR- İbrahim KÖRDEMİRCİ/ANKARA, –

AK Parti'li Özkan: 6-8 Ekim ihanet girişiminin hesabını sormaya devam edeceğiz

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Besti KARALAR

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu