Teknoloji

Akademisyenleri ‘Bilimsel Makale’ Vaadiyle Dolandırdılar: 1 Milyon TL’lik Vurgun Yapıldı

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte dolandırıcılar, gözlerini farklı alanlara yönlendirilmiş internet mecralarına diktiler. Bugüne kadar da internet üzerinden dolandırıcılık yapan onlarca durum yaşandı. Yaşanan yeni bir olayda daha ise dolandırıcılar bu kere, akademisyenleri ‘bilimsel makale’ vaadiyle niyet alarak 1 milyon TL’lik vurgun yaptılar. Neyse ki o dolandırıcılar, emniyet güçlerinin düzenledikleri bir operasyonla yakalandılar.

Dolandırıcılar, bilim üzerine hizmet veren ve dağıtılmış bilimsel makalelerin yayınlamasını sağlayan uluslararası internet sitelerinin kaynak kodlarını kopyalayarak, sahte internet siteleri oluşturdular. Akademisyenlere ulaşarak da bu sahte internet siteleri üstünde bilimsel makale yayınlayacaklarını söyleyen dolandırıcılar, birçok akademisyen olan 50 civarında kişiyi tuzaklarına düşürdüler. Düzenlenen aynı zamanlı operasyonlarla yakalanan şahısların İran uyruklu oldukları anlaşıldı.

İnternet dolandırıcılığı

Dolandırıcılık şebekesinin yönetici konumunda olan Y.E., K.A., M.G. ve H.A. isimli 4 şüphelinin ikamet adresleri, iş yerleri ve üzerlerinde yapılan aramalarda 3.350 dolar (takriben 26 bin TL), fazla sayıda dijital materyal, çeşitli ülke konsoloslukları ve konsolosluk çalışanları üstüne düzenlenmiş sahte kaşeler ile sahte mühürler ve sahte bandroller ele geçirildi. 

İnternet dolandırıcılığı

Edinilen bilgilere tarafından Van Emniyeti Siber Suçlarla Çaba Şube Müdürlüğü’nün operasyonu ile yakalanan şüpheliler gözaltına alındı. İlk ifadelerinden daha sonra mahkemeye sevk edilen dolandırıcıların alacakları cezalar, suçlama sürecinin sonunda kesin olacak. Son olarak, dolandırılan mağdurlar aralarında sadece Türk akademisyenlerin olmadığını, bazılarının yabancı olduklarının öğrenildiğini belirtelim.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu