Gündem

Akdeniz Üniversitesi rektöründen Muhittin Böcek’in durumuna ilişkin tanımlama

Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, yoğun bakımda çare görebilen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Haşere’in akciğerinde önemli sıkıntılar olduğunu belirterek, “Akciğeri toparlamaya çalışıyoruz. çok iyi veya çok kötü seslenmek içten değil” dedi.

Akdeniz Üniversitesi rektöründen Muhittin Böcek'in durumuna ilişkin açıklama

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, halen tedavi altında olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in akciğerinde ciddi sıkıntılar olduğunu belirterek, “Akciğeri toparlamaya çalışıyoruz” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Haşere, 17 Ağustos’ta Covid-19 testinin fazla çıkması üzerine özel hastanede tedaviye alındı. Koronavirüs tedavisinin peşinde astım rahatsızlığı ve akciğerlerindeki yırtılma sebebiyle 7 Eylül günü, yoğun bakımda uyutuldu.

Durumunun kötüye gitmesi üzerine de 24 Eylül günü, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Sevk işleminden kısa süre önce entübe işlemi sonlandırılan Başkan Böcek’e, solunum kaslarındaki hastalık sebebiyle trakeostomi (nefes borusunda açılan delik) uygulandı.

NET KONUŞMAK IÇTEN DEĞİL

DHA’da yer alan habere tarafından; Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, halen AÜ Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavisi süren Başkan Muhittin Haşere’in durumuyla ilgili bilgi verdi. Rektör Özkan, “Başkanımız acilen hala yoğun bakımda ve makineye alt şekilde” dedi. Başkan Böcek’in sağlık durumu durumunda zaman zaman iyi ya da fena yönde dalgalanmalar olabildiğini belirten Rektör Özkan, yoğun bakımdaki her hasta için çok net şeyler söylemenin basit olmadığını söyledi. Yoğun bakım hastasında her lahza tablonun değişebileceğini ifade eden Rektör Özkan, “Örneğin genç bir hasta bile olsa, yoğun bakımdaki bir hasta, yatan hasta olduğu için pıhtı atabilir ve hasta kaybedilir” diye konuştu. bu nedenle Başkan Haşere ile ilgili fazla net konuşmanın ve insanlara ümit vermenin içten olmadığını açıklayan Rektör Özkan, “Hiçbir doktor bunu yapmaz” dedi.

‘AKCİĞERİNİ TOPARLAMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Başkan Nuhittin Haşere’in makineye tabi ama AÜ Hastanesi’ne ilk geldiği güne göre daha iyi olduğunu vurgulayan Rektör Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başkan Haşere’in akciğerinde önemli sıkıntılar var. Akciğeri toparlamaya çalışıyoruz. Covid olumsuz olduğu için hemen yapılan tedaviler daha fazla akciğeri destekleme tedavileri. Başka enfeksiyonları var. O enfeksiyonları da çare ediliyor. Başkan Böcek’in astım ve şeker gibi ilave hastalıkları da var. Bunlarla savaşmak çok da basit yok. Yoğun bakımda makineye tabi bir hastanın enfeksiyon riski de olduğu süre işler azıcık daha sarpa sarıyor. Hastaya antibiyotik veriliyor ama antibiyotiğin de başka organlara etkisi oluyor. Bütün bunları öngörmek çok kolay olmadığı için çok iyi veya fazla kötü demek dürüst değil. Oysa şunu söyleyebilirim birincil geldiği güne nazaran daha iyi fakat hala kritik işlem devam ediyor. Çoklu organ yetmezliği, akciğer nakli söz konusu değil.”

‘7/24 DESTEĞİMİZ OLDUĞUNU SÖYLEDİK’

7/24 desteklerinin olduğunu en başından bu yana dile getirdiklerini ve Başkan Böcek için bir yatak hazırladıklarını belirten Rektör Özkan, “Başkan üniversite hastanesine hasta yakınlarının kararıyla alındı” dedi. Başkan Haşere’in sağlık durumu durumuyla ilgili kısa ve net data verdiklerini, uzun data paylaşımında konunun başka yönlere çekildiğini kaydeden Rektör Özkan, sosyal medyada yapılan paylaşımlara şeref edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Rektör Özkan, AÜ olarak yanıltıcı açıklama yapmalarının da muhtemel olmadığına dikkati çekti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu