FutbolSpor

Akhisarspor’da yönetime menajerler mi geldi?

Akhisarspor'da yönetime menajerler mi geldi?

Deniz NEŞELI –

Akhisar Belediyespor’da 4 gün önce idare değişikliği oldu. Fatih Karabulut’un istifası sonrası başkanlığa Evren Özbey getirildi. İki kardeşi Bışar ve Serhat Özbey’i de yönetime alan Kâinat Özbey’in olağanüstü kongrede de listesini çıkartıp seçime girmesi bekleniyor.

Kulüpten yapılan açıklamada, Fatih Karabulut’un Akhisarspor Başkanlığı’ndan geçen Cuma günü istifa ettiği belirtilerek, “Kulübümüzün halihazırda resmi avukatı olan Bışar Özbey ve kardeşleri Cihan ve Serhat Özbey’e yönetime talip olmaları noktasında idare kurulumuz olarak talepte bulunduk. Kendileri de Akhisar’ın ileri gelen kişilerle beraber genel kurulca seçilecek bir yönetim kurulunda başkanlık yapabileceklerini belirttiler. Idare kurulunca da seçimli genel kurula gidecek vakit boyunca Âlem Özbey’e kulüp idaresi verilmiştir” denildi.

Âlem Özbey de Akhisarspor sosyal ağ hesabından yaptığı açıklamada, kendisine imza yetkisi verildiğini duyurdu. Bıçar Özbey de ”Abim Cihan Özbey Akhisarspor Kulübü Başkanı olmuştur. Allah uğurlu şanslı etsin” dedi.

Peki kim bu Özbey Kardeşler?

Peki kim bu Özbey Kardeşler?

Avukat Bışar Özbey, ‘Özbey Hukuk ve Danışmanlık’ şirketinin sahibi ve yönetime girmeden önce de Belediyespor’un avukatlığını üstlenmişti.
2014’te kurulan ‘Özbey Futbol & Hukuk’un devlete ait internet sitesindeyse ( www.ozbeyfootball.com ) işyeri kendisini bir futbolcu kariyer yönetim şirketi olarak tanımlayarak, “Sporcularına yalnızca kulüplerle meslek sözleşmelerinin tartışılmasını ve kutlanmasını yok, bununla beraber futbolcuya değerinde verilmesini de taşıyan geniş bir hizmet yelpazesi sunmayı amaçlayan bir futbolcu kariyer yönetimi şirketiyiz” diyor.

Akhisarspor'da yönetime menajerler mi geldi?

Merkezi İstanbul’da olan şirket Hollanda, İsviçre, Danimarka, BAE, Kuveyt’e yayılan ofisleri ve danışmanları bulunduğunu de vurguluyor.

Şirket etkinlik alanlarını da şöyle özetliyor: Profesyonel Kariyer Yönetimi

Adalet ve Hukuk Yönetimi İzcilik Ortaklık Sponsorluk Sosyal Medya ve Halkla İlişkiler Yönetimi Akhisarspor'da yönetime menajerler mi geldi?

Şirketin sitesinde temsil ettiği futbolcuların ad ve takımlarına da yer veriliyor:

İşte laf konusu futbolcular ve bağlı bulundukları kulüpler:

Elmar Bjarnason – Akhisar
Çekdar Orhan – Akhisar
Cihat Çelik – TOP Oss
Celil  Yüksel – Adanaspor
Furkan Korkut – Hacettepe
Ivan Mayewski – Astana
Runar Mar Sigujonsson – Astana
Paul Keita Waasl – Beveren
Yevgen Seleznov – Bursaspor

Bu futbolculardan bazıları diğer takımlara gitti. Ancak biz halihazırda şirketin oyuncuları listesinde sitede göründüğü haliyle haberimize koyduk.

Başkan Evren Özbey ‘Kurucu Ajan’

Başkan Evren Özbey 'Kurucu Ajan'

Şirketin ‘Uzmanlarımız’ başlığı aşağı FIFA Lisanslı Temsilci Samet Sümer bulunurken, Akhisar’ın yeni başkanı Âlem Özbey ise ‘Kurucu Ajan’ unvanıyla yer alıyor. Futbolcu data bankası olarak artık dünyada kabul gören bir Alman menşeili Transfermarkt’ın internet sitesinde ‘Ozbey Law&Football Management’ adıyla yer alan firmaya alt gözeken oyuncu listesi de şöyle:

Elmar Bjarnason – Akhisar
Çekdar Orhan – Akhisar
Dzon Delarge – Kulüpsüz
Adnan Basic – Kulüpsüz
Cihat Çelik – TOP Oss
Furkan Korkut – Kulüpsüz
A.Mehmet Çaylak – İstanbulspor
Mustafa Atik – Parndorf
Dijlan Açık Fikirli – Karacabey Belediyespor
Emrecan Uzunhan – İstanbulspor

Bu tabloya göre idare yapabilirler mi?

Bu tabloya göre yöneticilik yapabilirler mi?

Diğer yandan şirketin Instagram adresinden (Ozbey Football&Film) 2 Eylül 2020’de yapılan açıklamada “Futbolcumuz Mehmet Salih Yiğit Gaziantep FK ile profesyonel hayatına başlamıştır” deniliyor. Yönetime giren bir öteki kardeş Serhat Özbey de ‘Özbey Menajerlik Hizmetleri ve Ticaret Limited Şirketi’nin sahibi. Şirket menajerlik faaliyetinin amacını da spor kulüplerine oyuncu karşılamak, anlaşma ve anlaşma yerine getirmek olarak tanımlıyor.

Özbey’lerin temsilcilik ettiği görünen oyunculardan bazıları TFF 1. Lig’de Akhisarspor’un rakipleri.  Alperen Mehmet Çaylak ile Emrecan Uzunhan ise İstanbulspor’da… Şirketin iki oyuncusu; Elmar Bjarnason ve Çekdar Orhan da patronların yönetimini devraldığı Akhisarspor’da! Bütün bu tablolaya tarafından Özbey Kardeşler’in  TFF 1. Lig’de yer alan Akhisar Belediyespor’un yönetimine girmesi mümkün değil. Çünkü futbolcu temsilciliği faaliyetleriyle uğraşıyorlar.

TFF Menajerlik Talimatı ne diyor?

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) ‘Futbol Menajerleri ile Alıştırma Talimatı’na bakalım. Söz konusu talimatın 4. maddenin 3. fıkrası şöyle diyor:

“Aktif futbol hayatı devam eden futbolcuların, teknik adamların ve futbol faaliyeti içerisinde yer alan öteki şahısların aracısız veya iştigal konusu içerisinde menajerlik faaliyeti yer alan bir şirkete karşılıklı olmak da dahil elde etmek üzere dolambaçlı menajerlik faaliyetinde bulunmaları yasaktır. Bu kişiler oysa faal futbol faaliyeti sona erdikten sonradan ve işbu talimatlar hükümleri çerçevesinde menajerlik lisansına sahip olmaları şartıyla menajerlik faaliyetinde bulunabilirler.”

Ne nesil cezalar veriliyor?

Peki bu kritereler uymayı menajerlik yapanlara TFF nasıl bir suç oluşturan veriyor?

Bu da talimatın 5. bölümündeki ‘Cezai Hükümler’ başlığı altında belirtiliyor: “Bu şahısların Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk edilmelerinin sonucunda; a) İhtar b) 35.000.-TL’den az olmamak üzere para cezası, c) Adalet mahrumiyeti cezası, ç) Lisansın askıya alınması cezası, d) Lisansın iptali cezası, olmak üzere ihlalin ağırlığı neticesinde disiplin kurulunca yerinde cinayet verilecektir.”

TFF, Ajansspor’un gündeme getirmesinden sonradan ( https://ajansspor.com/haber/keza-kulup-menajeri-hem-oyuncu-bu-bayağı-mi-tff-375444 ) hem oyuncu menajerliği yapan keza de Adana Demirspor Kulübü’nde başkanın danışmanlığını yapan Metin Korkmaz’a 1 yıl men cezası vermişti. ( https://ajansspor.com/haber/ajansspor-sordu-tff-cezayi-kesti-380716 )

‘Menajerlik faaliyetini bıraktık’

Konuya ilişkin olarak olarak Bışar Özbey’in görüşlerini aldık. Özbey, menajerlik ve sanki tüm faaliyetlerini lağvettiklerini söyledi. “Serhat Özbey’in artık resmen menajerlik faaliyeti değil. TFF de menajerliğini daha önceden askıya almıştı. Ne resmi olarak ne gerçekten menajerlik kalmadı” dedi. Bışar Özbey, internet sitesi halihazırda açık olan Özbey Futbol diye bir şirketin de artık kalmadığını belirterek, “resmen da fiili olarak da pek bir şirket yok. Lağvedildi. Adamakıllı Akhisar yönetimindeyiz. FIFA lisanslı menajer Samet Sümer bundan böyle kendi yolunda devam edecek. Bizim menajerliğimiz kalmadı. Web sitesi de kendi kendine kapanır. Serhat Özbey’in menajerlik şirketi de resmi olarak açılamadan kaldı zaten” dedi.

8 Ekim’de tercih var

8 Ekim'de seçim var

“2 Eylül’de Instagram adresinden Celil Yüksel’den ‘Futbolcumuz’ diye bahsediyorsunuz. Buna ne diyeceksiniz” sorumuza ise Özbey, “Şu lahza kendisiyle çalışılmıyor. Kendisini de arayıp sorabilirsiniz” dedi.

8 Ekim’deki mucizevi seçime kadar imza yetkisine sahip geçici başkan olarak Akhisar’ın koltuğuna oturan Enver Özbey ve yönetime giren kardeşleri Bışar Özbey ve Serhat Özbey,  karşılarına başka bir aday çıkmaz ve kazanırlarsa ‘seçilmiş’ kişiler olarak kulübü yönetmeye devam edecek.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu