Ekonomi

AKP’nin ekonomi masalları Hollywood’u aratmıyor: 300 fabrikalı

Erdoğan önceki gün 300 yeni fabrika açtığını bahis etti. Listede 45 takvim fabrika da var, geçen sene açılışı yapılan da, sehven listeye eklenen de… Sanayi Bakanı Varank’a göre bu sene ülkede 883 yeni fabrika açıldı. TÜİK verileri ise benzer yıl yalnızca sanayide 352 bin kişinin işinden olduğunu ortaya koyuyor.

AKP’nin ekonomi masalları Hollywood’u aratmıyor: 300 fabrikalı

Ekonomi Servisi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün ‘Dev başlangıç’ adlı aşağı Antep’te 300 fabrikanın toplu açılışını gerçekleştirdi.
Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada 15 milyarlık yatırımla hizmete giren fabrikalarda, 45 bin kişiye aracısız istihdam sağlanacağını iddia ederek “Dolambaçlı istihdamı da hesaba kattığımızda bu rakam 100 bini aşıyor. Tam kapasite üretime geçilmesiyle bu fabrikaların, Gaziantep’in ihracatına 1 milyar doların üzerinde katkı sağlaması bekleniyor” ifadelerini kullandı.

Açılışın arkasından Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesinden 300 fabrikanın bulunduğu liste yayımlanınca ‘yeni fabrika’ denilen şirketlerin gerçekte 10 yıllık, 15 takvim hatta 45 yıllık işletmeler olduğu ortaya çıktı.

SEHVEN EKLENMİŞ

Bu fabrikalardan bir her birine yaklaşık 300 kişinin çalıştığı Çiltuğ Isı Sanayi ve Ticaret A.Ş. 45 yıldır etkinlik gösteriyor. Sosyal medyada da gündeme gelen fabrika ile ilgili Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Yıldırım, bölgedeki diğer sanayi, ticaret ve ihracatçı odaları birliği başkanlarıyla birlikte yorumlama yaptı. Açıklamada fabrikanın adının ‘sehven’ listeye eklendiği belirtildi.

Yapılan açıklamada yeni yatırım yapan fabrikaların listeye eklendiği belirtildi ancak listede yeni yatırım yapmayan Şireci Tekstil de yer alıyor. 1997 yılında kurulan Şireci Dokuma 2’nci ve 3’üncü Organize Sanayi Bölgeleri’nde 4 fabrikası ile etkinlik gösteriyor.

GEÇEN YIL ARISTOKRAT DA AÇMIŞTI

300 fabrika içerisinde bulunan Barem Ambalaj adlı firmanın ​2019 Kasım ayında İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade ve Hak Bakanı Abdulhamit Gül tarafından açılışı yapılmıştı.

Şimşek imzalı açıklamada Barem Ambalaj’ın yeni yatırım yaptığı için listede yer aldığı belirtilen oysa Ticaret Sicil Gazetesi’nde firmanın yeni yatırım yaptığına dair devlete ait bir kayıt bulunmuyor.

TAŞINAN FABRİKA LİSTEDE

DİSK Dokuma Antep Şube Başkanı Mehmet Türkmen, 100’den artı fabrikanın sahiden var olan firmalar olduğuna dikkat çekti. Türkmen, “Listenin içerisinde 40 yıllık fabrikalar var. Mesela 1’inci Organize Sanayi’de yer alan bir fabrika 5’inci Organize’ye taşınmış. Bunu yeni fabrika olarak göstermişler.

Özellikle listede yer alan halı ve dokuma fabrikaları yılların fabrikalarıdır. 300 fabrika içinde konkordato ilan eden şirket bile var” ifadelerini kullandı.

Listede bulunan işyeri Gürel Çuval fabrikası. 2016 yılından bu yandan fabrikada çalışan ve ismini atamak istemeyen bir işçi “2017 yılında fabrika 5. Organize Sanayi Bölgesi’ne taşındı. Şuan tabi tarafta bir inşaat var ama hali hazırda faaliyete geçen yeni bir şey değil. Aldığımız duyuma göre de benzer kişiye Gürel Un fabrikası buraya taşınacakmış” ifadelerini kullandı.

***

İçi abes sanal açılış

Konuyla ilgili CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya da bir yorumlama yayımladı. Yılmazkaya, Gaziantep Organize Sanayi Bölgelerinde 300 fabrikanın resmi açılışı ile bildiri edilen neredeyse 200’e yakın fabrika ya da işletme eski firmalardan oluştuğuna uyarı çekti.

Yılmazkaya’nın açıklamaları şu şekilde: “2015 yılından beri 5. Organizede özellikle 60-70 civarında yeni açılış ya da eski organize bölgelerinde geçiş ve devirler olmuştur. 1.2.3. OSB’lerdeki ilgisiz onlarca fabrika bu başlangıç listesinin içinde. Ticaret Bakanlığının yayınladığı bu listede defacto-karışıklık listesi. Pandemi sürecinde dünya ekonomisinin en güçlü ülkelerinde bile işyerleri fabrikalar kapanırken, Gaziantep’te güya açılışı yapılan 300 yeni fabrika, 45000 istihdam, 15 milyarlık yatırım yalan ve sansasyondan başak bir şey yok!

Maalesef ülkemizde içi anlamsız, sanal açılışlar yapılıyor. Her zamanki gibi yeniden ekonomiyi iyiymiş gibi gösterme algısı, operasyonu yapılıyor. Haberi izleyen vatandaşlarımız için ekonomi yolunda, rayında algısı yaratıyorlar. Yeni dedikleri fabrikaların çoğu özendirme kredisi alıp yeni alet ya da ek yapı ile ambar eklenmesi sonucu yapılan eski fabrika ve işyerleridir.

***

Ticaret Gazetesi’nde açıklanmış değiller

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıkladığı listede her nesil işyeri var. Diğer Taraftan fabrika açılışı denen listenin içinde 3 adet işyeri olmayan gerçek birey de bulunuyor. Listenin 2’nci ismi Abdülkadir Bozdoğan bir firma zeka yok, 178’inci sırada Mehmet Özdemir, 226’ncı sırada ise Recep Kemal Şirikoğlu isimleri göze çarpıyor.

Yine listede adı geçen Antepsan, kendi internet sitesine kadar üretime 2003 yılında başlamış, son fabrikasını da 2018 yılında açmış. Listedeki Köksan 1968 yılında kurulan bir şirket, kendi internet sitelerindeki bilgilere kadar son olarak 2013 yılında fabrika açtılar. Aynı şekilde Biriz Ambalaj 2015 yılında son fabrikasını kurdu.

Listede ismi geçen Mutlu Makarnacılık 1972’de kuruldu, 2018’de 5’inci organize sanayi bölgesine taşındı. 2020 yılında belirtilmiş bir yatırımı bulunmuyor.
Konunun uzmanı mali müşavirlere tarafından bir fabrika açılışı için ticaret sicil gazetesine duyuru atamak hukuki yükümlülük. Bu şirketler kendi internet sitelerinde yeni bir fabrika açtıklarını duyurmadıkları gibi Gaziantep Ticaret Sicil Gazetesi’ne de yeni bir yatırıma ilişkin duyuru vermediler.

***

akp-nin-ekonomi-masallari-hollywood-u-yaratmiyor-300-fabrikali-785885-1.

883 fabrika açıldı fakat istihdam azalıyor

Tayyip Erdoğan özellikle son yıllarda büyüyen işsizlikle beraber hiç fabrika açmıyor denerek eleştiriliyordu. Bunun üstüne son aylarda kesintisiz fabrika açılıyor. Ama bakanlık göre kamuoyuna bahşedilen sayılar halka “nerede bu fabrikalar” sorusunu sorduruyor. Bakan Varank’a kadar önceki gün yalnızca Antep’te 300 fabrika açıldı. Varank temmuz ayının başında da yılın ilk 6 ayında 583 fabrika açıldığını duyurmuştu. Gelen eleştiriler üstüne de fabrikaların isimlerini paylaşmıştı. Ancak yine aynı şekilde geçmiş yıllarda açılan fabrikalar listeye eklendiği anlaşılmıştı.

Bu Nedenle Varank’ın hesabına göre yalnızca bu yıl 300’ü Antep’te edinmek üzere toplam 883 fabrika açıldı. Bu değin fabrikanın işsizliği azaltması, istihdamı artırması beklense de Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri bu durumun tam tersinin yaşandığını ortaya koyuyor. Kurumun verilerine tarafından 883 fabrikanın açıldığı bu yılın başında sanayide 5 milyon 649 bin birey çalışırken, bu sayı haziranda 5 milyon 297 bine geriledi. İlk 6 ayda yalnızca sanayi sektöründe minimum 352 bin kişi işinden oldu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu