Siyaset

Akşener: Türkiye ekonomisi damadın mıncıklayacağı oyun hamuru yok

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Bakan Albayrak’a tepki gösterdi. Akşener, “Türkiye ekonomisi Erdoğan’ın damadının mıncıklayacağı oyun hamuru değildir. Türkiye Cumhuriyeti de sizin test tahtanız değil” dedi.

Akşener: Türkiye ekonomisi damadın mıncıklayacağı oyun hamuru değil

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuşuyor. Bakan Patent Albayrak’ın Yeni Ekonomi Paketi açıklamasında bir gazetecinin döviz kurlarındaki artışa ilişkin “ben dolar kurlarına bakmıyorum” demesine tepki belirten Akşener, “Güvey bakan 2020’de doları 6,90 lira 2021’de 7,68 ön görmüş. Arkadaşlar, dolar daha dün 7,76 liraydı. Bu aymazlık yetmezmiş gibi gazeteciler doları sorunca ben oraya bakmıyorum diyor. Güvey bey sen nereye bakıyorsun?” dedi.

Akşener’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bu toplantımız herhangi bir görüşme değildir. Milletimizin uzun yılar daha sonra güneşin doğuşuna tanıklık edeceği yeni dönemin işaretidir. 2. klasik kurultayımızın görkemi iktidar yürüyüşümüzü bir kere daha göstermişti. Hazır olun insanlar bizi çağırıyor Hayallerimizle, plan ve projelerimizle zengin, mutlu bir Türkiye’yi inşa etmek için milletimizin emrine baş göz diyoruz. Bu kutlu yolda Allah yar ve yardımcımız olsun.”

Tarihimiz kutlu çağların, kutlu mücadelelerin tarihidir. Bugün, Türk tarihi yeni bir mücadeleye, yeni bir dirilişe sahne oluyor. Bugün gözümüz, gönlümüz Can Azerbaycan’dan gelecek haberlerde. Dediler ki koca iyi kalpli Mübariz İbrahimov’un şehit olduğu karakolda artık ay yıldızlı bayrak dalgalanıyor. İnşallah bir gün o bayrak Karabağ’da da dalgalanır.”

“Azerbaycan’da kardeşlerimizin yanında olmak için Azerbaycan elçiliğine başvuru ettik. Milletvekillerinden bir gurubun desteğimizi göstermesi amaçlı talepte bulunduk. Bunu şahsen ben peşine düşüp takip edeceğim. bu arada sayın Aliyev’in çok meşgul olduğunu düşünerek 2. Başkan sayın Aliyeva’yı aradım lakin Azerbaycan’da internetin çökmesi nedeniyle birinci yardımcısıyla görüştüm.”

“Desteğimizle birlikte uyarılarımızı da aktarmak istiyorum. Aklı devreye sokmak ve sonuç alınacak adımlar atmak önemli. Ermenistan’ın işgalci olduğu gerçeği, Azerbaycan topraklarının 5’te birinin işgalde olduğu gerçeği en kayda değer kozumuzdur. Orta Doğu’da yapılan yanlışların burada yapılmamasını diliyoruz.”

BAHÇELİ’YE AYM TEPKİSİ

Yeni bir yapay tartışmanın ateşi fitillendi. Bahçeli Anayasa mahkemesinin yapısı değiştirilmelidir dedi. Erdoğan da bir değişim önerisi gelirse evet diyeceğini dokundurma etti. Hukuk sisteminde kuvvetler ayrılığı ilkesinin olmazsa olmazıdır. AYM hukuka tutarsız çıkarılan kanunların hatalı bahşedilen mahkeme kararlarının dönüp dolaşıp geldiği duvardır. Zinde bir AYM milletin teminatıdır. Bizim de onaylamadığımız birçok karar imza attı oysa karar çıktıktan sonradan hukuk devletine olan inancımız gereği bu kararlara defalarca uyduk. Her kararını el çırpmak zoruna değilsiniz lakin uyarlamak zorundasınız. Mevcut Tüzük zarfında verdiği kararlar üzerinden böyle bir kurumun tehditkâr ille tartışmaya açılması hukuk sistemimize vurulacak yeni bir darbedir.

‘DAMAT BEY SEN NEREYE BAKIYORSUN?’

Damat bakan pembe tablolarla millete yeni masallar anlattı. Yine ve tekrar ekonomi programı açıkladı. Cumhurbaşkanlığı sisteminin ne kadar facia olduğunu itiraf eden bir program oldu. Güvey bakan sadece 875 milyon dolar ulusal kazanç diyor. Hem de dolardaki artışı umursamadığı halde diyor. İktidar 500 milyar dolar ihracat sözü verdi, yeni ekonomi programı bunun yarısı diyor. Sayın Erdoğan, OECD’de pandemiden en çok etkilenen 3. Ülke olduk diyor ama OECD ülkeleri arasında para birimi dolar karşısında en fazla layık kaybeden Türk Lirası oldu. Türk Lirası dünya liginde iflas eden Arjantin ile iç savaşla boğuşan Suriye ile yarışıyor. Kendine gel sayın Erdoğan. Bu işi layıkıyla yapacak yüzlerce adam dururken, sen gidip hazineyi damadına itimat ettin. Türk Lirası değerliyle Türk milletinin alım gücü artar. Fakat biz damat bakanı eleştiriyoruz diye bize kızıyorlar. Yalnızca damat olduğu için gelmiş geçmiş en fena ekonomi yönetimini yaptığı için, birbiri ardına hata yaptığı için kızıyoruz.

Güvey bu sefer kayınpederinin 2023 hedeflerini bile nafile çıkarmayı başarmış. Türkiye ekonomisi Erdoğan’ın damadının mıncıklayacağı oyun hamuru değildir. Türkiye Cumhuriyeti de sizin deneme tahtanız yok.”

Bu yetkiyi de evine ekmek götüremeyen emekliden, geleceği gasp edilen milletimizden alıyoruz. Damat bakan 2020’de doları 6,90 lira 2021’de 7,68 ön görmüş. Arkadaşlar, dolar daha dün 7,76 liraydı. Bu aymazlık yetmezmiş gibi gazeteciler doları sorunca ben oraya bakmıyorum diyor. Güvey bey sen nereye bakıyorsun?

Yahu senin iddiaya göre nesnel merkez bankan bile bunu daha yüksek beklediğini senden 10 gün önce söyledi. Nitekim dün türlü oyunlarla enflasyon yüzde 11 çıktı. Damat bey sen nereye bakıyorsun?”

Arkadaşımız program lansmanında çıkıp ‘bu program istihdam odaklı’ diyor Biz de doğal olarak derhal istihdam oranlarına bakıyoruz. Geçen yıl 28 milyon birey çalışıyormuş, bu yıl 26 milyon 700 bin. seneye 28 milyon kişi çalışacak diyor, iş gücüne katılım oranını düşürmüş daha sonra da utanmadan ben istihdam odaklı program hazırladım diyor. Allah aşkına güvey bey söyler misin, sen nerelere bakıyorsun?

Devlet idaresini de ekonomi idaresini de aile şirketine çevirdikleri için gerçeklikten tamamen koptular.

‘MİLLİ EĞİTİM BAKANI EBA’DAKİ ÇÖKMEYİ SAYMIYOR’

GÖRÜNÜRDE güvey bey kendi merkez bankasının açıklamalarına da bakmıyor. Damat bakan bu programın istihdam odaklı olacağını söyledi. İşgücü katılım oranını düşürmüş, ben istihdam odaklı program yaptım diyor. Türkiye garip, bir böylece da tehlikeli bir yönetimle karşısında karşıya. Milli Eğitim Bakanı EBA’daki çökmeyi saymıyor, Afiyet Bakanı belirti çıkmayanı hasta saymıyor, lakin geçtiği köprülerin define garantilerinin define garantilerini tıkır tıkır sayıyor. Sayın Erdoğan’ın konuşmasından alıyoruz ama pandemiden etkilenenlere 35 milyar lira ödenmiş, köprü ve otoyollardan vaz geçilen kazanç 36 milyar lira.

Ekonomide zikzak yapmaktan vazgeçin. Derhal ekonomiden anlayan Cumhurbaşkanı yardımcısı atayın Sayın Erdoğan.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu