Gündem

Aliyev’in yardımcısından göğsümüzü kabartan sözler: Ordumuz Türkiye’de eğitim aldı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Bakü’de canlı yayında Haber Global’in sorularını yanıtladı.

Hacıyev’in açıklamalarından satır başları:

“Ermenistan, Azerbaycan’a saldırıları başlamasından önce de Rusya tartışma teklifinde bulunmuştu. Dışişleri bakanlarımız Cenevre’ye gitti, AGİT işbirliğiyle Moskova’da bu mülâkat gerçekleştirilecektir. AGİT benzeyen başkanları görüşlerini ortaya koymalıdır. Her şey müzakerelerle ilgili bir irtibat. Ankara bundan böyle masada, Türkiye üye ülkelerden biridir. Keza Güney Kafkas coğrafyasında olan bir ülke ve Azerbaycan ile kardeş ülke durumu var. Her bir format nasıl olursa, Türkiye, Rusya formatında buralara bakılması daha güvenli olabilir. Hem Moskova hem Ankara, komşu ve kardeş ülkeler. Kardeş Türkiye ve Rusya’nın da çıkarınadır buralarda barışma olması. Bilgi iş birliği konusunda, Karabağ’daki 30 yıldır süren bu durumun çözüme kavuşturulması kayda değer bir adım olabilir, uzun vadede güvenliği sağlayabilir.

“ŞEHİTLERİN DEĞİŞTİRİLMESİ DURUMU VAR”

Ermenistan’ın Azerbaycan’a başlattığı taarruzlarına karşısında statüko değişti bundan böyle. Üstteki seviye, cumhurbaşkanları seviyesinde görüşmeler de var madem, Azerbaycan, Rusya ve kardeş Türkiye böyle bir formatta aralıksız bir süreç olabilir. Masada konuşmalar gerçekleştikten sonradan, öteki askeri durumlara bakılabilir. Hali hazırda operasyon sürmektedir, dünya ülkeleri, AB tarafından da hastalık var. Şehitlerimizin değiştirilmesi gibi durumlar da var, askeri cephelerde kalan şehitler var çünkü. Ermenistan işgali sürdürmekte devam mı edecek, yoksa başka ilerleyiş mi olacak göreceğiz.

Aliyev'in yardımcısından göğsümüzü kabartan sözler: Ordumuz Türkiye'de eğitim aldıAzerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev

“ORDUMUZ TÜRKİYE’DE EĞİTİM ALDI”

Türkiye ile Azerbaycan arasında geniş bir askeri şart var. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin koskocoman katkısı olmuş, ordumuz Türkiye’de eğitimler almıştır. Bayraktar drone‘ları da teröre karşı uğraş, Azerbaycan semalarında da etkili bir şekilde kendini gösterdi. Stratejik üstünlükler bildiren bir etkinliğe sahip. Sivillere zararları karşısına alabilir. Türkiye ile tüm sahalarda olduğu gibi, askeri ve teknolojik konularda da iş birliğimiz var.

“TÜRK BASININA TEŞEKKÜR EDERİZ”

Türk basınına teşekkür etmek isterim, Azerbaycan’ın haklılığının dünyaya duyurulmasında etkili tayin alarak, cephelerde, savaş alanlarında bunu gerçekleştirdiler. Dünya bunu nasıl kabul edecek, ara sıra hala duymamaya çalışanlar da var. Ermenistan’ın söylediklerini duyarken, bize kulaklarını tıkayanlar var. Her bir kiliseye dünya Hristiyanlarına da saygıyla davrandık. Maalesef fakat, burada bir propaganda, hatalı haberler laf konusu.

“MESCİTLERE DOMUZ YERLEŞTİRDİLER”

Örneğin ‘buraya füze düştü’ deniliyor, fakat ikonlara hiç değmemiş bile. Dünya Hristiyanlarının da duygularını, dini duygularını kullanmaktadırlar. Azerbaycan’ın camilerini, mescitlerini mahvetmekten çekinmediler, mescitlere domuz bile yerleştirdiler. Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi, bizim Ermeni halkıyla bir davamız değil, onların politikacılarının hayata geçirdiği durumlar davamız var. Azerbaycan bağımsızlığı altında yaşamak isterlerse her türlü desteği vermeye hazırız.

“ERMENİSTAN HALKIYLA BİRLİKTE YAŞAMAYA HAZIRIZ”

Cebrail şehrinin fotoğraflarını görüyoruz, vaktinde 100 bin kişinin yaşadığı yerde taş taş üzerinde kalmamış, mahvetmişler her şeyi. Orada her yerde bir hayatın yaratılmasına gereksinim var. Bunu da başaracağız. Topraklar işgalden azat edilsin, Azerbaycan orada kısa sürede hoş bir şehir halkı inşa etmiş olacak. Sivil insanlarda hiçbir suç görmüyoruz, Ermeni halkıyla birlikte yaşamaya hazırız. Savaşın özellikleri ve zorluklarına bakmayarak Azerbaycan askeri insanlığını göstermiş oldu Ermeni bir hanıma destek ederek. Ermeniler çocuk, bayan, ihtiyar görüp öldürdüğü takdirde, bizim de tavrımız diğer olur.

İnsanımızın büyük beklentiler var. Tüm sahalarda faaliyetlerimiz sürüyor. Ülkemize aleyhinde propaganda yapılıyor, lakin her savaş masa ardından da görüşmeleri gerektiriyor. Ama masa önünde de aynı başarılarımızı devam ettireceğiz”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu