Ekonomi

Allianz Türkiye’den Birleşik Milletler’in milletlerarası işbirliği çağrısına takviye sözü

Allianz Türkiye, Birleşik Milletler’in 75. yıldönümü zarfında UN Global Compact göre başlatılan “Yenilenen Küresel İşbirliği için CEO Bildirisi”nin imzacısı oldu. Birleşmiş Milletler’in 75. yıldönümünün öncesinde UN Global Compact, tüm şirketleri küresel riskler aleyhinde uluslararası işbirliğine ve kapsayıcı fazla taraflılığa takviye olmaya çağırdı. Bu çağrıya cevap veren 100’den fazla ülkeden 1.000’den pozitif CEO, “Yenilenen Küresel İşbirliği için CEO Bildirisi”ni (Statement from Business Leaders for Renewed Global Cooperation) imzaladı. Bildiriye imza atan Allianz Türkiye CEO’su Tolga Gürkan, Birleşik Milletler’e ve kapsayıcı çok taraflılığa desteğini ifade etti.

Allianz Türkiye CEO’su Tolga Gürkan bildiriye ilişkin değerlendirmesinde, “Bütün dünya Covid-19 pandemisiyle birlikte yepyeni bir düzene uyandı. Değişen koşullara harmoni sağlayabilmek namına işbirliği için bütün sınırları kaldırmalıyız. Gezegenimizin ve insanlığın iyiliği için eşsiz, cesur liderliğe ve küresel işbirliğine her zamankinden daha pozitif ihtiyacımız var. UN Global Compact’in imzacısı olarak biz de kapsayıcı fazla taraflılığın tüm dünyada yankılanacağının sözünü veren bu bildiriye imza atarak yardım vereceğimizi vaat ediyoruz” dedi.

100’den pozitif ülkeden 1.000’in üstünde şirketin CEO’su kadar imzalandı
Küresel salgın esnasında, uluslararası işbirliğinden uzaklaşıldığını gözlemleyen Birleşik Milletler, iklim değişikliğinden hesaplı belirsizliğe ve sistemik ırkçılığa kadar birçok sebeple dünya çapında dezenformasyonun arttığını saptama etti. Birleşik Milletler, Ağustos-Eylül ayları aralarında, bu durgunluk ve belirsizliğe karşısında barıştırma ve güvenlik, insan hakları ve sürdürülebilir kalkınmaya desteklerini göstermeleri için imzacı şirketlerin CEO’larına bir çağrıda bulundu. İş liderleri bu çağrıya, “Yenilenen Küresel İşbirliği Bildirisi”ni imzalayarak karşılık verdi. Duyuru, bir ay gibi kısa bir sürede, 100’den artı ülkeden, bambaşka sektörler ve farklı büyüklükten 1.000’in üzerinde şirketin CEO’su tarafından imzalandı. CEO Bildirisi, 16. Sürdürülebilir Yeniden Yapılanma Amacı’na yönelik çalışmalarını sürdüren “UN Global Compact Uzlaşma, Hak ve Dinç Kurumlar Eylem Platformu” göre geliştirildi. Türkiye’den UN Global Compact imzacısı 45 şirketin CEO’su, Yenilenen Küresel İşbirliği için CEO Bildirisi”ne imza atarak küresel işbirliğine dahil olduklarını beyan etti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu