Ekonomi

Almanların utanç duyduğu Berlin Havaalanı inşaatı 9 takvim gecikmenin ardındaki sonunda tamamlandı

Ayrıca dünyada ayrıca de Türkiye içinden değişik karşı çıkmalara rağmen parasal engel çıkarmalara rağmen 4 yılda tamamlanan ve toplam 10 milyar euroya mülk olan İstanbul Havaalanı havacılık sektöründe dünyanın en manâlı projeleri arasında yer almayı başardı. Almanya’da yapımına 2006 yılında başlanan ve 2011 yılında bitirilmesi planlanan Berlin Brandenburg Havalimanı ise 5 defa ertelendikten sonra 31 Ekim tarihinde açılışı gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz günlerde basın lansmanı yapılan Brandenburg Havaalanı 31 Ekim 2020 tarihinde resmi açılışını yapacağını duyurdu. Son faz hazırlıklarının devam ettiği Brandenburg Havalimanı’nda günde bin figüran yolcu ve 450 personelle denemeler sürdürülüyor. Denemeler için 10 bin figüran gezgin ve 8 bin bagaj kullanılarak eksikler gideriliyor.

14 YILDA TAMAMLANDI

İstanbul Havalimanının üçte biri büyüklüğünde olmasına karşın tam 14 yılda bitirilebilen ve bayağı maliyetinden daha pozitif bir bütçeyi ilave maliyet olarak harcayarak açmayı hazır hale getirdi. Berlin Brandenburg Havaalanı inşaatı 15 yıllık bir planlamanın arkasından 2006 yılında başlanmıştı. Projenin ilk olarak 2011 yılında tamamlanması planlanıyordu. Fakat yapımda ortaya meydana çıkan teknik aksaklıklar ve kanunsuzluk skandalları açılışın 9 sene gecikmesine neden oldu. Açılışı bütün 5 kez ertelendi. Yaşanan sorunlar sebebiyle 2.6 milyar euro harcanması planlanan havaalanı için yıllar içinde toplamda 6 milyar euro harcandı. Bu haliyle proje tam 3,4 milyar euro ek maliyetle bitirebildi. Havalimanı açıldığı haliyle yıllık 27 milyon yolcuya hizmet verecek. Ama gereksinim halinde bunun 45 milyona çıkarılması için projeler bulunuyor.

TEGEL HAVALİMANI İSE 8 KASIM DA KAPATILACAK

Berlin’in üç havalimanının (Tempelhof, Tegel ve Schönefeld) kademeli olarak kapanması planlanmıştı. Bu doğrultuda Tempelhof Havalimanı 2008 yılında kapatıldı. Tegel Havaalanı ise 8 Kasım 2020 de kapatılacak. Geciken yeni havalimanının terminal kapasitesinin yetersiz kalacağı düşünüldüğü için, Schönefeld Havaalanı’nın yeni havalimanına dahil edilmesine karar verildi. Halen hizmette olan Berlin Schönefeld Havaalanı’nın arazisine yapı edilen yeni havalimanı BER, Schönefeld Havaalanı altyapısının bir kısmını da kullanacak. Schönefeld’in belli başlı terminal binası kapsamlı bir tadilattan sonradan ‘Terminal 5’ adıyla Berlin Brandenburg Havalimanı kapsamına alındı. Yeni terminal binaları T1 ve T2 değişmez hatlara, eski T5 ise tatil ve Charter uçuşlarına hizmet verecek.

ALMAN MÜHENDİSLER UTANÇ DUYUYOR

BER Genel Müdürü Prof. Dr. Engelbert Lütke Daldrup, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada havalimanı inşasında Berlin ve Almanya genelinde alay konusu olduklarını ve Alman mühendisler olarak kendilerinden utandıklarını söyledi. Daldrup, başta 2 milyar 700 milyon euro olarak öngörülen yapı masraflarının 6 milyar euroya çıkmasının da makul olmadığını belirtti. Genel Müdür, bununla birlikte korona pandemisi nedeniyle BER’in federal hükumet ile Berlin ve Brandenburg eyaletinin sağlayacağı 260 milyonluk ek kaynağa gereksinim duyulduğunu kaydetti. Daldrup, pandeminin gelişimi ve hava trafiğinin durumuna göre 2024 senesine kadar desteğe ihtiyaçları olacağını açıkladı. Lütke Daldrup yeni havalimanının açılışında büyük bir kutlama düzenlenmeyeceğinin altını çizdi ve “Büyük bir parti değil. Sadece açacağız” dedi.

Almanların utanç duyduğu Berlin Havalimanı inşaatı 9 yıllık gecikmenin ardından sonunda tamamlandı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu