Gündem

Almanya Dışişleri raporu: Türkiye’de ifade özgürlüğü iptal, medya tek sesli, hak siyasetin etkisinde

Almanya Dışişleri Bakanlığı kadar Türkiye ile ilgili hazırlanan bir raporda, ‘ülkede açıklama özgürlüğünün iptal olduğu’ vurgusu yapılarak, Türkiye’de yargının ‘terör’ suçlamasını zahmetsizce yöneltebildiği belirtildi.

Almanya Dışişleri raporu: Türkiye’de ifade özgürlüğü iptal, medya tek sesli, yargı siyasetin etkisinde

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın mülteci veren ülkelere ilişkin uyumlu olarak hazırladığı raporun haziran ayındaki durumu inceleyen 24 Ağustos tarihli versiyonunda, Türkiye’deki açıklama özgürlüğüne ilişkin epeyce negatif düşünceler yer aldı.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Alman haber ajansı dpa’nın ele geçirdiği rapor, “İltica ve Sınırdışı Etmeye İlişkin Koşul Üstüne Rapor” başlığını taşıyor.

Raporda “Türk anayasası açıklama ve basın özgürlüğünü teminat altına alıyor. Pratik Olarak ise bu haklar geniş ölçüde iptal olmuş durumda” vurgusu yapılıyor. Türkiye’de yazılmış ve görsel medyanın “az daha adamakıllı tek sesli hale getirildiği” de ifade ediliyor.

Türkiye’de yargının ‘terör’ suçlamasını zahmetsizce yöneltebildiği belirtilmiş raporda, kolluk güçlerinin Güneydoğu’daki yaklaşımlarını eleştirmenin bile ‘terör propagandası’ olarak değerlendirilebildiği belirtildi.

YARGI, SİYASETİN ETKİSİ ALTINDA

Raporda keza yargının “geniş kesimlerinin işlevsiz” halde ve kısmen de siyasetin etkisi aşağıda olduğu açıklama edildi. “Hem tek tek yargıçlar anlaşmazlığa neden olan kararlar almaları halinde görevden alınırken veya canice olarak başka yere sürgün edilirken başka yargıçlar aynı sanıklar hakkında siyasetin işine gelen sonuçlar çıkmasını sağlayabiliyor” denildi.

Raporda Türkiye’deki göçmenlerin durumuna ilişkin ise daha iyimser bir tablo çizildi. Raporda, yetkili makamların Suriyeli olmayan sığınma başvurularını inceleme konusunda ağır ağırlık altında olduğu belirtildi. Açıklanmış sığınmacıların tıbbi bakım hakkı olduğu ve prensipte çalışabildikleri ancak pratik olarak bunun güç olduğu ve adeta hepsinin pervasız çalıştığı ifade edildi.

RAPOR, İLTİCA SÜREÇLERİNDE KRİTİK ÖNEME SAHİP

Alman Dışişleri Bakanlığı sığınmacı veren ülkelere ilişkin düzenli olarak hazırladığı koşul raporları makamların iltica süreçlerinde alacağı kararlar açısından öneme sahip. Federal Göç ve Mülteciler Dairesi (BAMF), yabancılar şubeleri ve mahkemeler sığınmacının geldiği ülkedeki koşul hakkında bir yargıya varmak için bu raporlardan faydalanıyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu