Dünya

Almanya’da çevreciler bir madeni işgal etti

Almanya’da iklim aktivistleri, hükümetin eski kalıntı yakıtını 18 yıl daha yararlanma kararını protesto için Garzweiler madeni içi ve çevresinde eylem düzenledi.

Almanya’da çevreciler bir madeni işgal etti

BirGün / ALMANYA

Almanya’da iklim aktivistleri, Avrupa’nın en büyük kömür madeni Garzweiler’e başat düzenledi. Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde, Köln kentinin batısında yer alan Garzweiler’de 3 bin çevreci protesto eylemine katıldı.

150 dek ‘Endegaelende’ aktivisti de engelleri aşarak RWE şirketine ait Garzweiler kömür madenine girdi. Aktivistler gün boyu, maden kömürü yanı sıra hemencecik yakınlardaki gaz enerji santrali, raylara yönelik de eylemler düzenledi.

Protesto sebebiyle ayrı eyaletlerden Garzweiler’e getirilen fazla sayıda polis yardım gücü, aktivistlere sert müdahalede bulundu. DW Türkçe’de bulunan habere tarafından Alman şirketi, bazı protestocuların zor kullanarak kömür depolama tesislerine de girdiğini açıkladı. ‘Endegaelende’ üyeleri maden baskını düzenlerken Fridays for Future aktivistleri de Garzweiler madeni çevresinde, eski kalıntı yakıtı protesto etti.

HAVA KİRLİLİĞİNİN EN BÜYÜK NEDENİ

Fridays for Future, önceki gün de dünya çapında ‘6. İklim Grevi’ düzenlemiş, eyleme 450’si Almanya’dan almak üzere 3 bin 100 şehir halkı katılmıştı. Federal Hükümet’in 2038 yılına dek kömür çıkarılması ve kullanılması kararına aleyhinde çıkan iklim aktivistleri, fosil yakıtlarını sera gazının emisyonu ve hava kirliliğinin en büyük nedenlerinden biri olarak görüyor.

ÇEVREDEKİ KÖYLER DEĞIL OLACAK

Diğer yandan kömür madenini genişletme çalışmaları zarfında yakınlardaki Keyenberg, Lützerath ile birlikte toplamda altı köy 2024 yılına kadar değil olacak.

Bu koşul köylerde yaşamış yaklaşık bin beş yüz insanın hayatını etkileyecek. Çevre köylerde yaşayanlar bu durumun anayasal haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle konuyu Federal Tüzük Mahkemesi’ne taşıdı.

Köylüler, bu planın, fosil yakıtı 2038’e değin ayrıntılarıyla terk etme sözü veren Alman hükümetinin vaadiyle de ters düştüğünü belirtiyor. Garzweiler geçtiğimiz yıllarda da bir düzine köyün değil olmasına sebep olmuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu