Ekonomi

Altın fiyatları yükselince düğün takılarında imitasyon oranı arttı

Evlenen çoğu çift, düğünde kendilerine takılacak takılarla nikah masraflarını karşılamanın hesabını yapıyor. Oysa altın fiyatlarının yükselmesiyle çoğu düğünde, bazı davetliler, gerçeğinden ayırt edilemeyen ve imitasyon olarak adlandırılan sahte altın takmaya başladı. Takılardaki sahte altın ise oysa kuyumcuya bozmak için getirildiğinde anlaşılabiliyor.

“DÜĞÜN SAHİPLERİ BU DURUMU ÖĞRENİNCE ŞOK YAŞIYOR”

Diyarbakır Kuyumcular Odası Başkanı Yunus Öner, son zamanlarda imitasyon takı takma oranında büyüme olduğuna uyarı çekti. Nikah sahiplerinin takıları kuyumcuya getirip, bunların altın olmadığını öğrendiğinde şok yaşadıklarını gösteren Öner, her bütçeye uygun altın olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“İmitasyon takı, maalesef son zamanlarda altının yükselmesiyle çoğaldı. Özellikle artık bunun dükkanını açanlar var, sadece imitasyon takı satıyorlar. Bu da bizim sektörümüze hasar vermektedir. Fena niyetli, art niyetli ahali bu imitasyondan aldıkları altınları götürüp, düğünlerde altınmış gibi takmaya başladılar. Sonradan düğün sahipleri bunları kuyumcuya getirip, bunun altın olmadığını öğrenince şok yaşıyorlar. Altının yükselmesinden dolayı herkes altın alamayabilir fakat bizim tavsiyemiz, çeyrek, gram gibi her bütçeye kadar altın var, hatta yarım gram altın da çıktı. 22 ayar bir gram 450 TL ise 22 akort yarım gram 225 TL’ye alınabilir. İnsanlar gidip 100 liraya veya 200 liraya imitasyon bilezik ya da kolye alarak götürüp, düğünde takmaktansa, yarım gram alsınlar bütçelerine göre. Böyle yaparlarsa en azından nikah sahibine bir katkı maddesi sunabilirler.”

Altın fiyatları yükselince düğün takılarında imitasyon oranı arttı

“ALTINLA BİREBİR OLAN İMİTASYONLAR YASAKLANMALI”

Altınla birebir olan imitasyonların yasaklanmasını istek eden Yunus Öner, 50 liraya, 100 liraya alınan imitasyon bileziğin kuyumcuya getirilip, “Ben bunu senden aldım” denmesinden korktuklarını söyleyerek, “Bizim talebimiz, ayrıntılarıyla altınla birebir olan imitasyonların yasaklanmasını istiyoruz. Çünkü bundan da korkar oldu kuyumcu. Örneğin gidip 50 liraya, 100 liraya bir imitasyon bilezik alıp, kuyumcuya ‘ben bunu senden aldım’ demesinden korkuyoruz. Çünkü aynısını, birebirini yapıyorlar, hatta gramı bile tutuyor. Şu lahza 30 gram bir bilezik 13 bin lira civarındayken gidip, bunu 50 lira, 60 lira veya 100 liraya alıyor. Tabi bizim sattığımız bileziğin içinde ayarı yazar, yapılan firmanın ismi yazan, bununla birlikte kuyumcu buna garanti belgesi verir. Ama imitasyonun içinde demo yazar veya bazılarında hiçbir şey yazmaz, bunun yazılmaması da kötü” dedi.

Altın fiyatları yükselince düğün takılarında imitasyon oranı arttı

“DÜĞÜNDE TAKILAN SETİN KOMPLESİ SAHTE ÇIKTI”

Düğününde sahte altın takılan bir müşterisiyle yaşadıklarını da anlatan Öner, “Bir müşterimiz düğünde takılan bir set getirdi, küpesinin bir yeri kırılmıştı, bunun tamiratını yapmamızı istedi. Biz küpeye baktığımızda ‘bu altın yok’ dedik, ‘nasıl olur bunun seti var, bu düğünde takıldı bize’ dedi. ‘Seti komple getir o zaman’ dedik kendisine, seti getirdi, baktık ancak setin komplesi altın değil. Bunu takana söyleyin bu altın yok dedik, onlar da bilsinler diye. Bunu takana gidip, söylemişler, onlar da ‘bizde adettir, altın alamadığımız için gidip imitasyon aldık’ demişler” diye konuştu.

Altın fiyatları yükselince düğün takılarında imitasyon oranı arttı

“EN ÇOK ÇEYREK VE BİLEZİKTE İMİTASYON ÇIKIYOR”

Diyarbakır’daki tarihi kuyumcular çarşısındaki kuyumcu esnafı Hasan Tokur ise imitasyon olarak düğünlerde daha çok çeyrek altın ve bileziğin takıldığını söyledi. Yeni evli bir müşterisinin düğünde takılan takıları getirdiğinde 20 adet çeyrek altından 5 tanesinin sahte çıktığını anlatan Tokur, şöyle konuştu:

“Düğünlerde imitasyon olan altınları takıyorlar, damat ve gelin sonradan topladıkları takıları satmak için bize getiriyor, bakıyoruz içinden bilhassa çeyrek altınlarda ve bileziklerde imitasyon çıkıyor. Bunlar satılıyor, birey de gidip oradan alıp, düğünde takıyor. Daha Sonra gelip, bize bunlar benim düğünümde geldi diyorlar. Nikah sahiplerinin buna uyarı etmesi lüzumlu. Burada devletin de oluşturacağı bir şey değil, hukuki olarak satılıyor, bölge, kuyumcudan da bir kutu alıyor, kurdele takıp, götürüp, takı olarak takıyor. Bir nikah sahibi 20 tane çeyrek getirdi, 5 tanesi imitasyon çıktı, yapacak bir şey olmadığı için hüsrana uğradı gelinle damat.”

EVLENECEK GENÇLER DURUMA TEPKİLİ

Evlilik hayali kuran gençler ise bu durumla aleyhinde karşıya kalmak istemediklerini belirtti. 15 günlük evli Seval Ötünç, “Sahte altını kimin taktığını bulsaydım tüm ilişkilerimi koparırdım. Kişi düğününe gittiği gelin ve damadı doğrusu seviyor ve bedel veriyorsa sahte altın takmamalı” dedi.

Altın fiyatları yükselince düğün takılarında imitasyon oranı arttı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu