Gündem

Altın Portakal kapılarını açtı

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, koronavirüs salgını gölgesinde kapılarını açtı. Başlangıç töreni, yapılan konuşmaların ve jüri üyelerinin tanıtımının peşinde Keşanlı Ali Destanı filminin gösterimiyle sona erdi.

Altın Portakal kapılarını açtı

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması jüri üyeleri Cemre Ebuzziya (sağda), Müge Turan (apaçık) ve Ömür Atay (solda) törene katılarak söylev yaptı.

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali bu akşam gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı.

Yazar ve seslendirme sanatçısı Yekta Kopan’ın sunumuyla gerçekleştirilen başlangıç töreni, Covid-19 tedbirleri dahilinde Sırça Piramit yan “Yıldızların Aşağı 1” adlı açık alanda yapıldı.

Merasim alanında davetlilerin ateşleri ölçüldü ve maske takılması istendi. Antre kısmına dezenfektanlar yerleştirilen alanda davetliler mesafeli olarak oturtuldu.

AA’nın haberine kadar gecede, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Covid-19 tanısıyla yoğun bakımda tedavi gören Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in geçen yılki törende yaptığı konuşmadan kesit izletildi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, törende yaptığı konuşmada, festivalin kendisinden büyük olduğunu, kendisinin saçlarının beyazlamasına rağmen Altın Portakal’ın tekrar tekrar genç kaldığını ifade etti.

‘ÖNLEMLERİ ALARAK DÜZENLEMEYE KARAR VERDİK’

Festival İdari Direktörü Cansel Tuncer de değerli bilim insanları ve Türkiye sinema endüstrisinin temsilcileriyle yaptıkları görüşmeler sonucunda festivali zorunlu önlemler alarak düzenlemeye karar verdiklerini söyledi.

Covid-19 sebebiyle bu sene festivalin akışında gerekli şansın dönmesi yaptıklarını dile getiren Tuncer, tüm zorluklara karşın sinemanın ve sanatın ışığını söndürmediklerini belirtti.

Konuşmaların peşinde festivalde yarışacak filmlerden kesitler sunuldu.

Gecede uluslararası uzun metraj, milli uzun ve kısa metraj ile belgeli yarışmaların jüri üyeleri tanıtıldı.

Başlangıç töreni başrollerini Fatma Girik ve Fikret Hakan’ın paylaştığı, Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini üstlendiği 1964 yapımı “Keşanlı Ali Destanı” filminin gösterimiyle sona erdi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu