Teknoloji

Amazon, Avucunuzu Göstererek Ödeme Yapabilmenizi Sağlayan Amazon One’ı Duyurdu

Dünyanın en önde gelen teknoloji şirketlerinden birisi olan Amazon, bugün yeni bir ödeme sistemi olan Amazon One’ı duyurdu. Şirketin yeni ödeme sistemi, daha önce hiçbir yerde görmediğimiz bir çalışma mantığına sahip. Bu ödeme sistemi bir uçtan bir uca müşteriler, bir cihaza sadece avuç içlerini göstererek ödeme yapabilecekler.

En özet şekilde kendi avuç içinizi kişisel kredi kartınıza çevirecek olan Amazon One, avuç içinde her insana özgü olan bazı noktaları inceleyerek avucunu gösteren kişinin kim olduğunu anlayabiliyor. Aygıt, avuç içindeki çizgiler ve yükseltilerle birlikte damar desenlerini inceleyerek bir ‘avuç imzası‘ oluşturuyor.

Önümüzdeki aylarda Go mağazalarına ve üçüncü partilere sunulacak:

amazon one

Amazon’un yeni ödeme sistemi, birincil başlarda Amazon’un kendi mağazaları olan Go mağazalarının Seattle kentindeki şubelerinde kullanılacak. Şirket, ilerleyen aylarda öteki Go mağazalarında da yeni ödeme sistemini kullanıma sokacak. aynı zamanda Amazon, Amazon One’ı tedarikçiler, stadyumlar ve ofisler gibi üçüncü parti kesimlere de sunacak.

Peki Amazon neden yeni bir ödeme sistemi olarak avucu seçim etti? Şirketten yapılan açıklamaya göre Amazon, avuç tanınma yöntemini yüz tanıma yöntemlerine kadar daha tehlikesiz buluyor. bununla beraber avuç, diğer biyometrik alternatiflere göre de daha tehlikesiz sayılıyor.

amazon one

Amazon’un yeni ödeme sisteminden kullanmak içinse Amazon hesabına sahip edinmek gerekmeyecek. Ödeme sistemini kullanmak için önce cihazda avucunuzu kaydetmeniz gerekecek. Gerisinde kredi kartınız ve telefon numaranız yeterli olacak. Dileyen kullanıcılar, istedikleri vakit Amazon One’a sundukları biyometrik verilerin silinmesini sağlayabilecek.

Amazon, yeni teknolojisi üzerinde birkaç yıldır çalışıyordu ve 2019’un sonunda avuç tanınma teknolojisinin patentine başvurmuştu. Halihazırda Amazon Go mağazalarında sunduğu teknolojilerle hepimizin ilgisini çekmeyi başaran Amazon, yeni teknolojisiyle geleceğe bir ışık daha tuttu. 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu