Gündem

Anayasa Mahkemesi Osman Kavala’nın başvurusunu 29 Eylül’de karara bağlayacak

Anayasa Mahkemesi, Seyahat davasından beraat eden ancak hakkında casusluk gerekçesiyle her tarafta tutuklama kararı çıkarılan Osman Kavala’nın başvurusunu gündeme aldı.

Anayasa Mahkemesi Osman Kavala'nın başvurusunu 29 Eylül'de karara bağlayacak

Tüzük Mahkemesi, Yolculuk Davası’nda beraatına karar verildikten sonradan cezaevinden salıverilmeden baştan tutuklanan iş insanı Osman Kavala’nın başvurusunu gündemine aldı. Yüksek Mahkeme, 29 Eylül Salı günü Kavala’nın tutukluluğunun hukuki olmadığına dair başvurusu değerlendirecek.

Kavala, Gezi Parkı eylemlerini organize ettiği iddiasıyla “darbeye girişim” suçlamasıyla 1 Kasım 2017’de tutuklanmıştı. AİHM, 10 Aralık 2019’da Kavala hakkında ihlal kararı verdi ve anında özgürlük bırakılmasını istedi. Oysa yerel mahkeme Kavala’yı terhis etmedi.

Yargılama sonucunda Kavala, 18 Şubat 2020’de de tüm suçlardan beraat etti. Duruşma, Kavala’nın tahliyesine de hükmetti. Ama İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Kavala hakkında 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin bir soruşturma kapsamında, nezaret kararı verdi. Cezaevinden çıkar çıkmaz gözaltına alınan Kavala, 19 Şubat 2020’de tutuklandı. 9 Mart’ta ise bu kez “askeri ve siyasal casusluk” suçundan tutuklandı.

TUTUKLAMA KARARI AYM’YE TAŞINDI

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre 20 Mart’ta darbe suçundan tutukluluk süresi dolduğu için tahliyesine karar bahşedilen Kavala, “casusluk” suçundan bahşedilen tutuklama kararı sebebiyle cezaevinden çıkamadı. İşte bu tutuklama kararı kişisel kullanım ile Tüzük Mahkemesi’ne taşındı. Yüksek Mahkeme, Kavala’nın bu başvurusunu 29 Eylül Salı günü karara bağlayacak. AYM daha önce Kavala’nın Seyahat Parkı davası zarfında yaptığı bireysel başvurunun oyçokluğuyla reddine karar vermişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu