Teknoloji

Android Kullanıcılarının Çaktırmadan Konuşmalarını Kaydeden Bir Zararlı Yazılım Keşfedildi

Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemi, genel anlamda açık kaynaklı bir işletim sistemi olması nedeniyle yaklaşık olarak her zeki telefon üreticisinin seçim ettiği bir işletim sistemi konumunda. Bu şart sebebiyle de işletim sistemi, günümüzde telefonlarda en çok kullanılan işletim sistemi olma unvanını taşıyor.

Günümüzde bir milyardan artı akıllı telefonda bulunan Android işletim sistemi, yaygınlığı sebebiyle de kötü amaçlı şahısların ilk hedefi haline geliyor. Çoğu kere fena amaçlı yazılımların tehlikesiyle karşı karşıya gelen işletim sistemi, bugünlerde her tarafta benzer tehditle karşısında karşıya.

Yeni bir fena amaçlı yazılım keşfedildi:

android

Güvenlik şirketi ESET’ten araştırmacılar, Android işletim sistemini tehdit eden ve kötü amaçlı kişilerin kullanıcıların aramalarını kaydedip kişilerine ve özel mesajlarına erişmelerini karşılayan yeni bir yazılım keşfettiler. Android/SpyC23.A isimli yazılım, sahte bir Android uygulama mağazasındaki uygulamalar aracılığıyla telefona yükleniyordu.

Yayınladıkları bir blog yazısında araştırmacılar, yazılımın hakiki uygulamaların sahte versiyonlarında bulunduğunu açıkladı. Araştırmacıların tespitlerine göre yazılımı içeren o uygulamalar AndroidUpdate, Threema ve Telegram isimli sahte uygulamalardı. Son iki uygulamaysa orijinal uygulamaların sunduğu tüm işlevleri sunuyordu; yani orijinalden farksızdı.

android

Araştırmacılar, sahte yazılıma tedbir olarak kullanıcıları uygulamaları yalnızca Google Play Store üzerinden yüklemeleri konusunda uyardı. Oysa biz de Google Play Store’a körü körüne güvenmemeniz gerektiğini; oradaki uygulamaları da indirirken uygulamayı yayınlayanın güvenli olup olmadığı konusunda itinalı davranmanızın şart olduğunu hatırlatalım.

Demin geçtiğimiz hafta Android işletim sistemi, tekrar bambaşka yollarla telefonunuza bulaşan ve Twitter, Instagram ve Snapchat dahil 226 uygulamadan şifre çalabilen farklı bir fena amaçlı yazılımla konumuz olmuştu. Dolayısıyla internette bir şey indirmenin yanı sıra nereye tıkladığınıza uyarı etmekte de avantaj var.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu