Teknoloji

Android’e Bebek Ağlaması Gibi Seslerin Bildirim Olarak Gelmesini Karşılayan Nitelik Geldi

ABD merkezli teknoloji devi Google, işitme engelli veya duyma kaybı yaşamış kullanıcılar için yeni bir nitelik geliştirdiğini duyurdu. “Ses Bildirimleri” olarak isimlendirilen ve “Canlı Altyazı” uygulamasını destekleyen tüm cihazlarda kullanılabilen bu özellik, dıştan gelen bir takım seslerin otomatik olarak algılanıp, kullanıcıya bildirilmesini sağlıyor.

Ses Bildirimleri özelliğinin en güzel yanı, en ince ayrıntısına kadar çevrimdışı olarak çalışıyor oluşu. Yani kullanıcılar, internet bağlantıları olmadıklarında da bu özellikten faydalanabiliyorlar. Google, bu özelliği sağlayabilmek için suni akıl kullandığını, makine öğrenimi tekniğiyle internete gereksinim duyulmadığını söylüyor. Peki bu özellik hangi sesleri algılıyor?

Ses Bildirimleri özelliği ile 10 bambaşka sesin algılanıp, bildirilmesi olası

Android Ses Bildirimleri

Google tarafından yapılan açıklamalara tarafından Ses Bildirimleri özelliği, on farklı sesin algılanmasına imkan sağlıyor. Bu sesler, şu şekilde emin durumda:

Duman ve yangın alarmları Sirenler Bağırma sesleri Bebek sesleri Kapı zili Bir yere dövme sesleri Köpek havlaması Herhangi bir cihazdan çıkan bip sesi Su sesi Değişmez telefonun çalma sesi

Ses Bildirimleri özelliği nasıl kullanılır?

Google’ın Ses Bildirimleri özelliği Pixel cihazlar ile bazı Android telefonlarda kullanılabiliyor. Bu özelliğin kullanılabilmesi içinse şu adımların uygulanması gerekiyor.

Telefonunuzda Canlı Altyazı isimli uygulamanın yüklü olduğundan belirlenmiş olun. Uygulamaya Google Play Store‘dan erişmek için burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz. Önce Ayarlar menüsüne, ardındaki da “Ses Bildirimleri” daha alçak menüsüne giriş yapın. (Bazı cihazlarda Duyma desteği bölümü aracılığıyla Ses Bildirimleri’ne erişebilirsiniz.) Ses Algılayıcılar veya Ses Bildirimleri olarak isimlendirilen bölümü kullanarak hangi seslerin bildirimlerinin gönderileceğini seçin. Bir Takım sesler için kayıt yapılması istenmektedir. Örneğin bir kapı zilini manuel olarak tanımlayıp, yalnızca o ses duyulduğunda bildirim alabiliyorsunuz. Bunun gibi seçenekleri kendiniz için ayalayın. Bildirimleri nasıl alacağınızı da “Bildirim Tercihleri” menüsü aşağıda göreceksiniz. Burada titreme veya ekran aydınlatması gibi seçenekler sunuluyor. Bu seçenekleri tercihlerinize tarafından ayarlayın. 

Ses Bildirimi

Duyma kaybı yaşamış ya da hiç duyamayan kullanıcılar için çok yararlı olacak gibi görünen bu özellik, şu an için en azından bir takım Android telefonlarda yeteri değin fonksiyonel çalışmıyor. Bunun niçin kaynaklandığını bilemiyoruz fakat muhtemelen Canlı Altyazı özelliği az önce bazı cihazlarda güncellenmemiş durumda. Bu güncelleme gerçekleştiğinde, Ses Bildirimleri kullanılabilir olacak gibi görünüyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu