Gündem

Ankapark için son ihtarname çekildi: 30 gün içinde boşaltılmazsa el konulacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Melih Gökçek döneminde 750 milyon dolara yaptırılan ancak kullanılmadığı için dev bir demir yığınına dönüşen Ankapark’ın tahliyesi için son ihtarnameyi yolladı. İşletmeci firmanın 30 gün içinde tesisi boşaltmaması durumunda terhis işleminin Kaymakamlık yolu ile gerçekleştirileceği bildirildi.

Ankapark için son ihtarname çekildi: 30 gün içinde boşaltılmazsa el konulacak

Mustafa M. Bildircin

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Melih Gökçek döneminde 750 milyon dolar maliyetle yaptırılan fakat ilgi çekmeyince atıl durumda kalan Ankapark için harekete geçti. ABB, tesisin işletmesini 2018 yılından beri elinde bulunduran şirkete tesisin tahliyesi için uyarı çekti.

Yapımı büyük tartışmalara yol açan, 2018 yılında özel bir işletmeciye devredilen ve uzun süredir ihmal edilmiş ve hizmete kapalı olan Ankapark için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden son ihtar geldi. Birçok sivil toplum kuruluşu ve akademisyenin aleyhinde çıkmasına karşın “Çılgın proje” denilerek 750 milyon dolara yaptırılan tesisin 30 gün içerisinde teslim edilmesi gerektiği, aksi halde kaymakamlık yolu ile tahliyesinin sağlanacağı bildirildi.

BELEDİYEYE GELİR KAYDEDİLDİ

Ankapark’ı devraldıktan sonra yalnızca yedi ay sonradan parkı hizmete kapatan şirketin 30 Nisan 2020 tarihinde ödemesi gereken 26 milyon 400 bin TL’yi ödememesi üstüne harekete geçen ABB, kontrat feshine gitmeden önce 90 jurnal fesih ihtarı çekti. İhtara karşın ödemeyi yapmayan şirketin ihaleyi aldığında teminat mektuplarının karşılığı olarak yatırdığı 26 milyon 400 bin TL, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce gelir olarak kaydedildi.

SON İHTARNAME

Fesih ihtarı süresinin geçmesinin arkasından ABB, işletmeciye kontrat gereği parkı 30 gün içerisinde terhis etmesi yönünde son ihtarnameyi yolladı. İşletmecinin Ankapark’ı 30 gün içerisinde terhis etmemesi halinde tahliye işleminin kaymakamlık yolu ile gerçekleştirileceği öğrenildi.
ABB kaynaklarından edinilen bilgiye göre Ankapark’ın bitmiş değerlendirilmesi için sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, iş odaları ve vatandaşların fikri alınarak ortak akılla karar verilecek.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu